Ключові етапи підготовки наукової статті: від вибору теми до публікації

Зміст

Наукові статті, які розміщені в різних профільних журналах України або за кордоном – те, без чого не зможе побудувати кар’єру жоден учений сьогодні. Без них у принципі не вдасться долучитися до наукових кіл, адже необхідність оприлюднення результатів своїх наукових досліджень визначена на законодавчому рівні. Без певної кількості статей, опублікованих у журналах категорії “Б” і не лише (залежно від спеціальності кількість може змінюватись), аспірант (ад’юнкт) не буде навіть допущений до захисту дисертаційного дослідження.

Ну, а без наукового ступеня говорити про кар’єру складно, адже це та база, яка просто необхідна кожному, хто прийняв для себе рішення стати викладачем університету або ж розвиватися, працюючи в науковій лабораторії, дослідному центрі. Та й потім, щоби залишатися конкурентоспроможним на ринку праці, треба буде періодично публікувати свої роботи. Наприклад, щоб відповідати Ліцензійним вимогам до провадження викладацької діяльності, треба публікувати хоча б 1 статтю на рік.

Також наукові статті підвищують шанси вченого у боротьбі за гранти. Тут, щоправда, одними профільними статтями в журналах категорії “Б” вже не обійтися, треба буде неабияк постаратися та опублікувати статті Скопус чи WOS. Публікації такого рівня в скарбничці вченого вже напевно відчинять перед ним багато дверей і допоможуть досягти успіхів.

Саме тому навички підготовки робіт такого плану слід освоїти обов’язково, за роки роботи вони стануть у нагоді не раз. У цій статті розглянемо етапи підготовки наукової статті та важливість правильного вибору журналу для публікації матеріалу.

 

Вибір теми

 

Правильно обрана тема наукового дослідження – один із перших чинників успіху наукової роботи. Актуальна тема забезпечить популярність опублікованої роботи в науковому співтоваристві та зможе послужити імпульсом для подальшого дослідження. Щоб вибрати відповідну тему для статті, вчений повинен добре розуміти, що відбувається в його науковій галузі: які проблеми вимагають вирішення, що вже відомо в тій чи іншій проблематиці, і що слід дослідити для того, щоб робота принесла користь науці та практиці.

Для того, щоб знайти актуальну тематичну область, доведеться вивчити чимало журналів і збірок статей, щоб подивитися, що публікували колеги останнім часом. Аспірантам та студентам у цьому питанні дещо легше – вони можуть порадитися з науковим керівником. Однак, тут важливо пам’ятати, що для того, щоб роботи враховувалися при вирішенні питання допуску до захисту, вони мають бути “дотичними” до теми дисертації. Інакше вони зарахуються до скарбнички молодого вченого, але не будуть враховані у вищезгаданій справі.

Потрібна допомога у підготовці роботи?

    Це все ми говоримо про ситуації, коли дослідження вченого у певній галузі перебувають на старті. Якщо ж ви вже маєте певні напрацювання в якійсь тематиці, то чи є сенс заглибитися в них? У статті можна описати процес дослідження або вже сформулювати чіткі висновки щодо того чи іншого питання.

    Варто зазначити, що, виходячи з того, на якій стадії знаходиться дослідження, наукові статті можуть бути: теоретичні, практичні, змішані. Розглянемо кожен із типів більш детально:

    • теоретичні статті (у яких висвітлюється історія питання, методи дослідження, глобальні процеси та їх вплив на об’єкт вашого дослідження);
    • практичні (у таких статтях розглядаються моделі для прогнозування процесів і не лише);
    • змішані (у таких статтях описується історія дослідження, проводиться аналіз даних тощо).

    Теорія – те, що є основою будь-якого дослідження, але статті з практичним ухилом все ж таки більш “цінні”.

    При виборі наукової теми слід орієнтуватися також на такі критерії як: новизна (тема може бути актуальною, але якщо вона “заїжджена” і в ній вже вивчено все вздовж і впоперек, то сенсу писати статтю не буде), реалізованість (необхідно об’єктивно оцінити можливість реалізації запропонованих рішень проблеми), широта охоплення (надто велика тема не дозволить вивчити питання і буде поверхово викладена на сторінках роботи) тощо.

     

    Літературний огляд

     

    Починаючи будь-яке дослідження, вченому необхідно передусім вивчити те, що вже відомо. Будь-яка наукова робота так чи інакше базується на працях попередників. У процесі написання роботи автор поступово розширює та поглиблює наявні знання, чим спростовує їх та пропонує щось принципово нове. Щоб робота була корисною для науки, важливо пам’ятати про:

    • те, щоб література відповідала темі дослідження. У жодному разі не можна відволікатися на сторонні предмети дослідження, адже так вдасться лише заплутати читача та втратити всю логіку побудови роботи;
    • те, що охоплення та “глибина” мають бути такими, що забезпечать якісне проведення дослідження. Поверхневий виклад актуальності обраної теми навряд чи високо оцінять;
    • послідовності та ясності. Необхідно починати з більш загальних та ранніх досліджень та поступово звужувати фокус, підводячи до сьогоднішнього дня у процесі їх написання;
    • стислості. Не варто приділяти надто багато місця на сторінках ретроспективі, адже наукова стаття – це лише 8-12 сторінок тексту.

     

    Оформлення статті

     

    Щоб матеріал був прийнятий редакцією, стаття має бути:

    • унікальною. У роботі мають бути відображені результати самостійного наукового дослідження автора, адже наукова праця такого типу – це не компіляція чужих ідей та думок. Стаття має бути корисною для науки, мати теоретичну та практичну цінність;
    • відповідати правилам академічної етики. У роботі не допустимо плагіат у будь-якому його форматі – чи то копіювання чужого тексту без посилання на першоджерело, чи то запозичення чужих ідей та думок;
    • написана на найвищому академічному рівні. У роботі мають бути використані гарні мовні обороти, терміни тощо;
    • такою, що відповідає тематиці журналу. По-перше, редакція не прийме роботу, яка не відповідає тій чи іншій спеціальності, а по-друге, навіть якщо це станеться якимсь чином, то стаття не “працюватиме” на автора, адже цільової аудиторії на очі вона не трапиться;
    • “правильною” з погляду змісту. У ній мають бути чітко визначені вступ (тут вказується об’єкт, мета, завдання), методологія, результати, обговорення, висновки, список використаних джерел;
    • оформлена відповідно до ДСТУ. Це стосується шрифтів, відступів, списку літератури тощо.

    Анотація та ключові слова подаються також англійською мовою (якщо стаття публікується українською), що стосується статей Скопус, то в них статті публікуються англійською. Онлайн-перекладач для цих цілей не підійде, тут потрібне хороше володіння мовою. Якщо у вас немає В2, краще делегувати переклад професійним перекладачам.

    Підготовка до публікації

     

    Щоб стаття “працювала” на свого автора, а саме підвищила рівень цитованості, індекс Хірша і в принципі зробила його більш відомим у наукових колах, вона має бути не просто гарною та корисною, а й розміщеною у відповідному журналі. Під “підходящим” слід розуміти видання, яке відповідає тематиці, не було помічено у жодних скандалах тощо. Особливо уважними слід бути, коли йдеться про журнали, що індексуються міжнародними наукометричними базами Скопус і WOS, адже на них вчені роблять великі “ставки” і публікація в них досить дорога, тому краще продумувати все заздалегідь.

    Говорячи про “модні” міжнародні журнали, то тут треба бути гранично уважними, адже є ще й додаткові ризики у вигляді шахраїв, які пропонують послуги публікації матеріалів. Сайти – дублі, непорядні посередники – лише частина того, з чим може зіткнутися автор. З цієї причини найкраще звертатись за допомогою у підборі журналу до фахівців, які знають, що до чого.

    Вибирати журнал для розміщення найкраще до початку написання статті або під час її підготовки. Вимоги до оформлення приблизно однакові, проте кожен журнал має свої особливості – який сенс потім витрачати час на те, щоб “підігнати” статтю під вимоги конкретного видання?

    Якщо наукову працю підготувати складно, на неї немає часу чи натхнення, то гарною ідеєю буде звернутися до компанії «SOER Publishing» та замовити публікацію Scopus у ній. Публікація включає: аудит статті, редагування при необхідності, оформлення відповідно до індивідуальних вимог вибраного видання, оцінку якості перекладу, переговори з редакцією і не тільки. Компанія має бездоганну репутацію на ринку послуг інформаційного характеру та допомогла вже величезній кількості вчених з усієї країни.

    Вона співпрацює зі спеціалістами різних спеціальностей і тому звернутися до неї за допомогою можуть усі, хто пов’язаний із логістикою, менеджментом, фінансами, літературою, юриспруденцією і не лише. Серед переваг компанії, окрім широкого діапазону доступних спеціальностей, можна виділити: високу якість підготовки текстів будь-якої складності, високу швидкість надання послуг, доступні ціни.

     

    • Скільки часу потрібно на підготовку статті Скопус для публікації?

    У кожному разі терміни визначаються індивідуально. Все залежить від обраної спеціальності, теми дослідження, індивідуальних вимог журналу до оформлення роботи та інше. У середньому на підготовку статті вченому потрібно близько 3-4 місяців, спеціалістам «SOER Publishing» – близько місяця. Слід розуміти, що публікація – не дорівнює індексації (на це потрібно ще кілька місяців).

    • Якого обсягу має бути наукова стаття?

    Якщо йдеться про статтю, яка розміщується в журналі категорії “Б”, то вона зазвичай складає 8-12 сторінок, статті Скопус за обсягом більше – у середньому стаття займає 20-25 сторінок (такі статті публікуються англійською).

    Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

    Залиште відгук

    Ваш e-mail не буде опублікований