Мобілізація аспірантів: актуальні питання в умовах воєнного стану

Зміст

Воєнний стан піднімає питання мобілізації різних ресурсів, включаючи людський потенціал, для забезпечення безпеки та обороноздатності держави. Однак, чи звільняє аспірантура від армії, чи дає аспірантура відстрочку від армії? Це питання актуальне для багатьох молодих людей, зокрема студентів та аспірантів. Варто зазначити, що уряд працює над прийняттям закону про мобілізацію, і майбутнє аспірантів може бути пов’язане з цими питаннями. Розглянемо, що відомо нині.

Мобілізація студентів

Згідно з чинним законодавством, мобілізація в особливий період не передбачена для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової або вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами навчання та здобувають наступний рівень вищої освіти.

Якщо, маючи диплом магістра або спеціаліста (який прирівнюють до магістра) студент вступає на магістратуру, право на відстрочку від служби він не матиме. Якщо ж з дипломом магістра студент вступає до аспірантури чи з дипломом бакалавра вступає до магістратури, він матиме таке право.” –  наголошує Михайло Винницький, заступник Міністра освіти та науки України.

Мобілізація аспірантів

У новій редакції законопроєкту № 10449 зазначено, що мобілізація в особливий період не передбачена для:

  • аспірантів;
  • докторантів;
  • осіб, які зараховані в інтернатуру.

Однак, аспіранти, які навчаються на контрактній формі, можуть втратити відтермінування від мобілізації.

Втім, Міністерство освіти та науки України може розробити механізми, включно з іспитами, щоб уникнути зловживань правом на вступ до аспірантури особами, які не мають реального наміру здобувати науковий ступінь, не цікавляться науковою діяльністю або не мають необхідних знань. Це може бути реалізовано незалежно від джерел фінансування здобувачів освіти.

Існує потреба в перегляді підходу до мобілізації аспірантів. Остаточне рішення ще не ухвалено, але ми будемо шукати компроміс, який збалансує потреби оборони країни та збереження наукового потенціалу” – зазначив голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

Мобілізація викладачів та працівників освіти

У новій редакції законопроєкту № 10449 також зазначено, що мобілізації не підлягають:

  • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь;
  • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти.

Однак, потрібно займати відповідну посаду в закладі вищої чи фахової передвищої освіти, науковій установі та організації, закладі професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки. Праця викладачів та наукових співробітників вимагає значних зусиль, щоб забезпечити якісне навчання та виховання студентів і зберегти високий рівень професіоналізму. З метою ознайомлення з критеріями виключення з мобілізації для різних груп здобувачів та працівників у сфері освіти та науки див. таблицю  1.

Таблиця 1. Виключення з мобілізації для освітніх та наукових співробітників

Потрібна допомога у підготовці роботи?

    Здобувачі та працівники освіти

    Мобілізація

    Студенти Не передбачена для тих, хто навчається за денною або дуальною формою навчання та здобуває наступний рівень вищої освіти.
    Аспіранти, докторанти Не передбачена, але аспіранти які навчаються за кошти фізичних або юридичних осіб можуть втратити відтермінування
    Педагогічні та наукові працівники Не передбачена, але потрібно працювати в закладі освіти, науковій установі чи організації не менш як на 0,75 ставки, а також володіти науковим ступенем.

    Умови, в яких працюють викладачі сьогодні, є надзвичайно вимогливими. Вони змушені працювати, коли навіть доступ до світла може бути обмеженим або відсутнім та в укриттях під час повітряних тривог. Це створює значні труднощі, які вимагають від них додаткових зусиль та часу. Крім того, це може впливати на їхнє фізичне та психічне здоров’я, потребуючи більшої самодисципліни та витривалості. Це суттєво ускладнює науково-педагогічний процес.

    Саме тому “SOER Publishing” пропонує допомогу у публікації наукових статей  у Scopus, WoS та журналах категорії “Б”, допомагаючи дослідникам та аспірантам оптимізувати процес публікації та забезпечити високу якість та відповідність вимогам наукової спільноти. Компанія “SOER Publishing” готова надати послуги з публікації наукової статті “під ключ”, що означає повний цикл від редагування до підбору журналу та подання матеріалу. Команда професіоналів гарантує якісне та вчасне виконання замовлення, сприяючи успіху у науковій сфері. Ми розуміємо важливість кожного проекту і забезпечуємо індивідуальний підхід до кожного клієнта, щоб забезпечити високий рівень задоволення від співпраці. Наш досвід та професіоналізм допоможуть вам досягти ваших цілей у науковій діяльності.

     

    Джерела:

    1. Картка законопроекту – Законотворчість. Електронний кабінет громадянина. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43604 (дата звернення: 08.03.2024).
    2. Мобілізація аспірантів і студентів 2024: зміни нового законопроєкту 10449. ФАКТИ ICTV. URL: https://fakty.com.ua/ua/ukraine/20240301-mobilizacziya-aspirantiv-2024-zminy-novogo-zakonoproyektu-10449/ (дата звернення: 08.03.2024).
    3. Підхід до аспірантів і блокування рахунків: що переглянуть в законопроекті про мобілізацію. Волинські новини. URL: https://www.volynnews.com/news/all/pidkhid-do-aspirantiv-i-blokuvannia-rakhunkiv-shcho-perehlianut-v-zakonoproekti-pro-mobilizatsiiu/ (дата звернення: 08.03.2024).
    4. Чи буде мобілізація аспірантів та студентів: що відомо про законопроект №10449 – головне. Vikna. URL: https://vikna.tv/dlia-tebe/vijna-v-ukrayini/mobilizacziya-aspirantiv-ta-studentiv-2024/ (дата звернення: 08.03.2024).
    5. Новий законопроєкт про мобілізацію вже в Раді: хто зі студентів та освітян отримає відстрочку?. Всеосвіта. URL: https://vseosvita.ua/news/novyi-zakonoproiekt-pro-mobilizatsiiu-vzhe-v-radi-khto-zi-studentiv-ta-osvitian-otrymaie-vidstrochku-99725.html (дата звернення: 08.03.2024).
    6. Міністерство освіти і науки України. (2024, 8 березня). Про внесення змін до Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах). [PDF-файл]. https://mon.gov.ua/storage/app/uploads/public/652/d12/640/652d1264079c0676754384.pdf
    Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

    Залиште відгук

    Ваш e-mail не буде опублікований