Наукова стаття набуває цінності, коли вона опублікована, багаторазово прочитана та процитована. Зарубіжні публікації – найпростіший спосіб досягти формули успіху visibility + availability, тобто зробити свою статтю видимою та доступною. Тільки так можна отримати цитованість і винести свої напрацювання за межі курної полиці.
Що таке закордонні публікації?
Зарубіжні публікації – це наукові статті та інші науково-дослідні роботи, майданчиком розміщення яких стали журнали з міжнародним індексом цитування. Зараз у світі налічується приблизно 1 мільйон наукових журналів. Підходять усі? Звичайно ж ні. Зарубіжною публікацію можна вважати лише тоді, коли журнал відповідає таким критеріям:
- індексація міжнародною наукометричною базою, наприклад, WoS;
- присвоєно ISSN;
- включено до міжнародних каталогів;
- міститься у бібліотеках провідних світових ВНЗ;
- у редакційній раді є міжнародні вчені;
- має бездоганну академічну репутацію.
Щодо місця реєстрації та офісу головної редакції, територіальне розташування суттєвої ролі не відіграє. Наприклад, у таких країнах, як Німеччина, Великобританія, Нідерланди, поняття реєстрації ЗМІ в принципі не існує. ISSN достатньо. Та й навіть офіс Google США переїжджає до Ірландії, що вже казати про резидентство наукових ЗМІ.
Зарубіжні публікації – це синонім найвищої якості. Принаймні так спочатку мається на увазі. Критерії перевірки публікації та контроль редакцій досить жорсткі, щоб зміст відповідав статусу контенту.
Наукові статті у найвідоміших найстаріших журналах, таких як Nature, гарантовано означають статус міжнародної чи зарубіжної публікації.
Чи є публікація статті у виданнях категорії Б та Скопус зарубіжною?
Усі наукові журнали, проіндексовані наукометричною базою Скопус, набули міжнародного статусу. Відповідно, розміщені в них наукові матеріали автоматично є зарубіжними публікаціями. В Україні є три групи фахових видань, у яких вчені та студенти можуть публікувати свої матеріали – А, В, С категорії. Журнали категорії А, безумовно, вважаються майданчиком для розміщення зарубіжних публікацій. Це в тому числі видання Scopus та WoS.
Журнали категорії В – це видання зі списку профільних міжнародних наукометричних баз. Фахові статті В категорії також вважаються зарубіжними, якщо журнал, в якому вони опубліковані, має ISSN. Незважаючи на надійність цього сегмента, винятки все ж таки бувають. Скопус застосовує систему поділу журналів на квартилі – від першого до четвертого за рівнем якості. Усі вони міжнародні, але одна публікація у журналі Q1, Q2 автоматично прирівнюється до трьох зарубіжних публікацій, а журналі Q3 – до двох.
На січень 2022 року у Scopus Wos проіндексовано 149 українських журналів. У двох із них – Economics and Sociology та Journal of International Studies – квартиль Q1, ще 10 журналів – Q2.
Де знайти потрібні журнали для зарубіжних публікацій?
Є два основні шляхи пошуку журналів для публікацій: шукати серед тих, які читаєте, та шукати на тему в індексах цитування наукометричних баз. Альтернативний варіант на всі часи – рекомендації та успішний досвід колег. Але тут є ризик використання неактуальної інформації – наприклад, вчорашнє видання Scopus ще не гарантія, що сьогодні цей журнал ще там.
Значення відповідного журналу визначає результат наукової діяльності: як така навіть найкраща стаття немає ваги без опублікування. 25% усіх наукових журналів світу посідає видавничий дім Elsevier. Це провідний, але не єдиний авторитетний англомовний видавець. Ось інші:
- Wiley,
- Springer,
- Taylor&Francis,
- OUP,
- Science,
- CUP,
- Nature,
- AIP,
- APS.
Ще заслуговують на увагу журнали, які видають спеціалізовані товариства та авторитетні організації. Значна частина журналів із усіх перелічених джерел характеризується досить високими показниками цитованості. До них є доступ до багатьох університетів.
Стабільно надійні джерела пошуку журналів на тему в індексах цитування – наукометричні бази WoS, Scopus. Головний критерій вибору – імпакт-фактор. Що цей показник, то краще буде цитованість:
- вибір журналу з бази даних Web of Science – за імпактом фактору з JCR;
- вибір журналу з бази даних Scopus – за імпактом фактору SJR.
Є зворотний бік медалі такого пошуку. Чим вище імпакт фактор журналу, тим складніше потрапити на його сторінки. Особливо новачкам. Тому важливо не просто підібрати відмінний варіант для зарубіжної публікації, але ще й порівняти свої можливості. Іноді найкраще – ворог доброму.
Дані про індексовані журнали Web of Science і Scopus можна брати тільки на офіційних сайтах в останній, оновленій версії.
Які плюси та мінуси в іноземних публікацій?
Зарубіжні публікації мають багато плюсів, і головний, найглобальніший з них – розвиток світової науки. Серед інших переваг:
- вчений інвестує у свій розвиток та посилює рівень власної наукової кваліфікації;
- автоматично підвищується статус дослідника – на рівні університету, своєї країни, на міжнародному рівні;
- покращується індекс цитованості наукової статті;
- розширюється охоплення переглядів та інтеграції наукових напрацювань;
- розвивається співавторство та вигідні колаборації;
- вчений розширює коло знайомств та отримує нові можливості співпраці;
- з’являються шанси на участь у міжнародних проектах, грандах, спільних публікаціях;
- посилюється роль та авторитет країни у міжнародному науковому співтоваристві;
- підвищується рейтинг ВНЗ;
- здобувач наукового ступеня отримує доступ до захисту дисертації.
Якщо узагальнити, плюси зарубіжних публікацій є відчутними для вченого, організації, в якій він працює, всієї країни загалом. Хороші публікації ще не зашкодили жодному автору. Незважаючи на те, що у світі щорічно публікується приблизно 1,5 мільйона статей, якісний науковий контент, як і раніше, у дефіциті.
Серед мінусів зарубіжних публікацій можна назвати два головні пункти:
- Ціна. Чим авторитетніше видання, тим дорожче коштуватиме публікація. Вартість розміщення статей у Scopus може обчислюватись у чотиризначних доларових цифрах. При цьому високий цінник не зменшує конкуренцію – до авторитетного видання ще потрібно потрапити за критерієм якості.
- Шахрайство. Складні критерії відбору, прогалини у розумінні іноземної мови та незнайоме публікаційне середовище – сприятливий ґрунт для розвитку журналів-хижаків. Вони як хамелеони видають себе за оригінал, беруть гроші (хоч і набагато менші, як правило), але розміщують матеріал у журналі, що не індексується, або взагалі зникають.
Здобувачам, перспективним вченим та професіоналам-дослідникам без зарубіжних публікацій не обійтися. Якщо ви хочете швидко та надійно вирішити це питання, не відволікаючись від власних справ, звертайтесь до компанії «SOER Publishing». Ми багато років готуємо на замовлення наукові статті та зарубіжні публікації під ключ, підберемо журнал, проведемо переговори з редакцією, адаптуємо матеріал під вимоги видання. Ви збережете нерви, час і при цьому набудете статусу автора відмінної зарубіжної публікації.