Правила оформлення списку літератури у статті

Зміст

Список літератури у науковій статті – обов’язковий структурний елемент. До нього висуваються чіткі вимоги. Однією з головних умов є лише ті джерела, які згадуються в тексті. І навпаки, кожен використаний матеріал у науковій роботі має оформлятися виносками та вказуватись у бібліографії.

 

У чому важливість правильного оформлення списку джерел?

 

Наукова стаття має сприйматися як цілісна, логічно вибудувана, корисна праця. Відсутність бібліографії розцінюється як грубе порушення вимог. Це ж можна сказати про неграмотно складений та підібраний бібліографічний список.

 

 • Правильне оформлення – це обов’язкова умова та критерій якості.
 • У зарубіжних публікаціях такий аспект впливає на пошук і, в результаті, на індекс цитованості публікації, а зрештою – на імпакт-фактор журналу.

 

Правильно оформлений список літератури дає розуміння, наскільки відповідально автор підійшов до дослідження питання та як якісно пропрацював матеріал. Це дає розуміння, наскільки стаття може бути корисною, актуальною і чим саме цей матеріал цікавіший за раніше опубліковані дослідження на цю тему.

Головний нормативний акт щодо оформлення бібліографічних посилань – стандарти ДСТУ 8302:2015.

Наскільки вимоги зарубіжних видань відрізняються від журналів категорії Б?

 

Потрібна допомога у підготовці роботи?

  Фахові журнали категорії Б зазвичай включені в наукометричні міжнародні бази і мають досить високі рейтинги. Їхні вимоги серйозні та чіткі, що відповідають рівню авторитетності. Фахові журнали категорії Б часто відносяться до закордонних видань. Вимоги багато в чому ідентичні.

   

  Відмінності – у мовному бар’єрі. Для зарубіжних публікацій важливим є правильний переклад іноземною мовою та грамотна транслітерація. Це безпосередньо зумовлює якість та точність пошуку вітчизняних авторів.

   

  Загалом вимоги визначаються редакційною політикою. У журналах категорії А, зокрема, які рецензуються Scopus, WoS, вимоги, як правило, набагато складніше. Але в кожному окремому випадку важливо орієнтуватися на актуальні вимоги на офіційному сайті.

  У наукових статтях категорії Б має бути використано щонайменше 10 джерел. При формуванні бібліографічного списку застосовується алфавітний порядок.

  Як оформляти цитування?

   

  Посилання бувають позатекстові, внутрішньотекстові та підрядкові. Вони мають свої відмінності та особливості. Правильне оформлення запозичених елементів визначає рівень унікальності та допомагає боротися зі звинуваченнями у плагіаті, у тому числі самоплагіаті.

   

  Потрібно знати, що цитування може мати кілька форм:

  • у тексті роботи аналізуються зміст інших публікацій;
  • перефразування, відтворення тексту після перекладу або недослівний переказ;
  • запозичуються ілюстрації, положення, формули, таблиці;
  • запозичуються фрагменти авторського тексту.

   

  Цитування у будь-якому прояві має супроводжуватися посиланнями. Правильне оформлення передбачає використання прямих лапок та максимально повний текст із першоджерела. Якщо потрібно скоротити матеріал, то урізка має бути мінімальною.

   

  Цитування, підрядкові та позатекстові посилання не повинні оформлятися вручну. Для цього використовується спеціальна опція текстового редактора. Не можна починати наукову статтю чи абзац із прізвища, ініціалів автора чи цитати.

  Істотна помилка оформлення – відсутність посилань, якщо є цитата чи відсутність цитати, але наявність посилання та пункту у списку літератури.

  На що звертати увагу при складанні бібліографії?

   

  Перший та головний аспект – якість та вік джерел. Вони мають бути:

  • по-перше, актуальними та доречними – не старше трьох років;
  • по-друге – достовірними, тобто відповідати реаліям, у тому числі точною вказівкою даних на сторінках;
  • по-третє – різноманітними – використовуються не лише теоретичні підручники, а й міжнародні наукові публікації, монографії, інтернет-ресурси.

   

  Для грамотного складання бібліографії важливим є чітке дотримання вимог конкретного журналу. Для наукових статей використовують або алфавітний порядок, або черговість згадки джерела в тексті. Порушення правил складання бібліографії є ​​самостійною підставою для відхилення заявки на публікацію. Як мінімум, це зайва втрата часу та зусиль.

   

  Якщо ви зіткнулися з труднощами оформлення списку літератури в науковій статті або потребуєте допомоги при підготовці публікації, звертайтеся до компанії «SOER Publishing». Ми спеціалізуємося на публікації науково-дослідних робіт будь-якої складності, оперативно та якісно вирішимо всі супутні питання.

  Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

  Залиште відгук

  Ваш e-mail не буде опублікований

  five × four =