Рецензування наукових статей: роль, процес та основні принципи

Зміст

Кількість журналів, у яких студенти, аспіранти або ж науковці можуть розмістити результати своїх досліджень, збільшується з кожним роком. Це зовсім не дивно, адже світ змінюється, виникають нові види стосунків, які потребують врегулювання, з’являються нові технології тощо. Що більше людей задіяні в цих процесах, то більше охочих поділитися своїм досвідом і знаннями з іншими. А як це ще можна зробити? Звісно, онлайн-курси, навчальні платформи та всілякі ролики – це важливо, проте наукові статті завжди були на першому місці.

По-перше, це більш “традиційний” спосіб вираження своєї позиції з того чи іншого питання, по-друге, він “визнаний” (публікація статей є однією з умов відповідності науково-педагогічного працівника займаній посаді, виходячи з Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності) тощо. Проте, незважаючи на те, що журналів багато, якість матеріалів, що подаються, має бути на рівні – “боротися” за вченого ніхто не буде. Кожен журнал, як це і раніше було, дорожить репутацією і скрупульозно підходить до вибору статей, що публікуються, реалізуючи його шляхом рецензування.

Рецензування впливає на якість наукових публікацій, можливість науки розвиватися тощо. Про це детальніше читайте в нашій статті.

 

Роль рецензування

Рецензування (експертне оцінювання) рукописів наукових статей у редакції періодичного видання здійснюється з метою відбору найцінніших і найактуальніших (перспективних) наукових праць, що покликані забезпечити підтримання високого наукового рівня журналу загалом, а також шляхом сприяння актуальним дослідженням через оцінювання рукописів висококваліфікованими фахівцями. Простими словами рецензування ставить собі за мету добір найкращих матеріалів для публікації та перевірку їх на відповідність усім вимогам, що висуваються до наукових робіт (теоретична цінність, практична значущість тощо).

До рецензування наукових статей залучаються науковці, які мають авторитет у певній царині (до якої належить зміст рукопису) та які активно публікують близько тематичні до поданої статті матеріали самі. Кількість статей та строки, за які вони враховуються, у кожному випадку визначаються правилами рецензування або положенням окремого видання. Однак, у будь-якому випадку рецензування здійснюють люди, які мають щонайменше науковий ступінь кандидата наук.

 

Процес рецензування

Насамперед варто зазначити, що до рецензування допускаються тільки ті статті, які оформлені відповідно до вимог конкретного наукового видання. Матеріали наукової статті мають носити відкритий характер, що засвідчується автором наукової роботи шляхом підписання договору (або ж це визначено “за замовчуванням” політикою журналу).

Потрібна допомога у підготовці роботи?

    Якщо поданий матеріал оформлено правильно, тоді вже починається безпосередньо рецензування статті. Воно передбачає:

    • перевірку роботи на плагіат. Дотримання правил академічної доброчесності сьогодні є ключовим. Наявність плагіату в роботі дорівнює автоматичному поверненню її на доопрацювання. Також не приймуть роботу з низькою унікальністю. Тут, щоправда, все індивідуально – кожен журнал визначає свій поріг. У журналах категорії “Б” він встановлений приблизно на 60-70%, а ось для того, щоб “потрапити” до журналу, що індексується Скопус, доведеться постаратися більше – там прохідним показником буде 90-95% унікальності;
    • перевірку роботи на ступінь відповідності її актуальності, наявність практичної цінності, логічності, послідовності викладу тощо. Сьогодні журнали використовують систему “сліпого рецензування” наукових статей. Вона передбачає те, що автор статті та рецензент не знайомі один з одним – це забезпечує об’єктивність оцінки.

    За потреби до процесу рецензування може залучатися до трьох рецензентів (це актуально у випадках, коли робота має трансдисциплінарний характер).

    Що ще стосується організаційних моментів, то тут можна зазначити таке:

    • на рецензування відводиться певна кількість часу (проте все залежить від того, яка процедура надсилання статті безпосередньо рецензенту – у журналах Скопус перевірки можуть бути дуже затяжними і не завжди прогнозованими за термінами для авторів);
    • рецензія подається до редакції у визначеному форматі. Якщо ухвалено рішення відмовити в публікації, то автору надається копія рецензії з низкою рекомендацій, які необхідно виконати. Після цього стаття відправляється на повторне рецензування.

    Повторна відмова тягне за собою відхилення розгляду статті знову.

    Основні принципи рецензування

    У рецензії має бути дана об’єктивна оцінка наукової роботи та її всебічний глибокий аналіз щодо наукового рівня статті, актуальності проблем, що розглядаються у статті, оригінальності пропонованих ідей, обґрунтованості й точності вихідних понять, обґрунтованості висновків і пропозицій, сформованих у результаті проведення дослідження, репрезентативності матеріалу тощо. Також у рецензії знаходять своє відображення висновки рецензента щодо логіки, мови та стилю викладення матеріалу, їхньої відповідності вимогам і нормам літературної та наукової мови тощо. Під час написання всіх вищезазначених пунктів рецензент має керуватися низкою принципів:

    • об’єктивність. Він охоплює кілька аспектів: перший – перевірка роботи здійснюється рецензентом, який не знайомий з автором (“сліпе рецензування”); другий – наукові статті присвячені, як правило, різним дискусійним моментам, і якщо думка рецензента не відповідає думці автора, то це не повинно перешкоджати публікації роботи, якщо точка зору автора аргументована;
    • конфіденційність. Рецензент не може використовувати роботи, які він оцінює, у своїх власних цілях і демонструвати їх будь-кому;
    • належної коректної аргументації. У рецензії науковець має вказати переваги та недоліки наукової роботи чітко, зрозуміло, ґрунтуючись на взаємній повазі та з дотриманням усіх норм пристойності, тощо.

     

    Важливість конструктивної критики

    Конструктивна критика – те, без чого рецензія точно не обходиться. Однак, впадати в депресію і засмучуватися через те, що в рецензії є зауваження точно не варто. Адже рецензент покликаний не знизити самооцінку автора, а підказати, як і що можна зробити краще, що можна доопрацювати, яким чином можна розкрити потенціал автора (обраної теми) ще більше. Манера викладу в такому разі буде не опозиційна, а дружня (зрозуміло, у форматі, який є прийнятним для наукової спільноти).

    Конструктивна критика має винятково позитивне значення для науки. Автор статей – відшліфовує свої навички та підвищує рівень обізнаності в рамках тієї чи іншої теми, статті, що потрапляють до журналу, стають більш якісними та слугують згодом для підготовки інших, якісніших матеріалів.

    На етапі рецензування відсіюється величезна кількість статей, особливо це стосується журналів категорії “А”. Щоб підготовлений матеріал було опубліковано і внесення правок не перетворилося на справжній кругообіг, та й репутації не було завдано шкоди, але при цьому вам не довелося жити в бібліотеці, радимо замовити публікацію Scopus у компанії “SOER Publishing”. Наша компанія має цілу низку переваг, які вигідно виділяють її на тлі конкурентів. Чому варто замовити роботу саме в нас запитаєте ви? Тому що “SOER Publishing” може похвалитися:

    • високим рівнем якості послуг, що надаються. Автори компанії пишуть роботи, які публікують серйозні журнали – репутаційна шкода для автора – це точно не їхня історія. Вони знають, яким має бути правильне оформлення і взагалі які вимоги пред’являються до наукової праці;
    • доступними цінами на всі види послуг;
    • європейським рівнем сервісу. Менеджери завжди відкриті до діалогу і тому з ними завжди можна узгодити більш стислі терміни та інші важливі моменти, що стосуються співпраці;
    • широким діапазоном спеціальностей, за якими автори компанії можуть готувати роботи. У компанії можна замовити наукову працю з педагогіки, юриспруденції, історії, медицини і не тільки.

     

    • Скільки часу відводиться на рецензування наукової статті?

    У кожному виданні встановлюються свої терміни – все залежить від періодичності випуску журналу, кількості статей, що подаються до нього, кількості рецензентів тощо. Орієнтовно перевірка статті для розміщення в журналі категорії “Б” здійснюється протягом 3-4 тижнів.

     

    • Чи можуть журнали відмовити в публікації і не пояснити причини відмови?

    Ні, якщо в роботі міститься плагіат або в рецензії науковець вказує на недоліки роботи, то автору обов’язково має бути відомо про це. За рецензією автор вноситиме правки в текст роботи для повторного подання.

     

    • Чи є позитивна рецензія гарантією публікації статті?

    Якщо редакція прийняла роботу, то звісно ж її опублікують, однак після того, як автор виконає всі покладені на нього зобов’язання – сплатить публікаційний внесок. Якщо ж стаття публікується не на комерційних засадах, то позитивна рецензія свідчитиме про те, що статтю буде надруковано в майбутніх випусках (саме тому не варто подавати статтю до кількох редакцій, готових розмістити матеріали безкоштовно).

    Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

    Залиште відгук

    Ваш e-mail не буде опублікований