Цитати в науковій статті – нюанси оформлення

Зміст

Хорошу наукову статтю неможливо уявити без цитат. Вони поєднують думки автора з концепціями, досягненнями, технологіями. А ще – прикрашають дослідження та роблять його цілісним. Знання правил та вимог використання джерел захищає від плагіату. Культура цитування – важлива частина академічної доброчесності.

 

Що таке цитування?

 

Цитування – це засіб наукової комунікації, за допомогою якого автор запозичує фрагменти з інших джерел та використовує їх у своїй науковій праці. Обов’язкова умова – зазначення інформації про першоджерело. Використання цитат, перефразування, резюмування без зазначення джерела є плагіатом та порушенням авторських прав.

 

Для чого потрібне цитування:

  • посилання, а саме їх кількість та якість, показують, наскільки добре та глибоко автор провів дослідження;
  • цитати відсилають до першоджерела, допомагають швидко знайти літературу та ознайомитися з даними;
  • за допомогою цитат наукова робота посилюється, тому що текст підкріплено позицією авторитетних авторів;
  • достовірні цитати вказують, які джерела недосконалі або містять неповну інформацію, тобто економлять час читача, який одразу може «відсіяти» непотрібні варіанти;
  • за допомогою цитат автор показує, наскільки добре йому відомі класичні основи теорії та сучасні тенденції.

 

Якщо є посилання на першоджерело, то кожен бажаючий може легко перевірити достовірність цитати, знайти потрібну літературу або ресурс. Крім того, посилання та цитати – це інструмент, за допомогою якого можна підкреслити оригінальність нової роботи. Цитувати можна і потрібно як текст, а й ілюстрації, таблиці, креслення, формули, діаграми та інші елементи візуалізації, і навіть їх фрагменти. Єдина умова – посилання на авторитетне, значуще джерело, яке не суперечить науці і здоровому глузду.

Потрібна допомога у підготовці роботи?

    Цитування – єдиний легальний спосіб використовувати чужі наукові праці та напрацювання, не порушуючи авторські права, інтелектуальну власність та морально-етичні норми.

    Які бувають стилі оформлення цитат у наукових статтях?

     

    Цитування та література у науковій статті оформляється за одним із міжнародних бібліографічних стилів. Їх безліч. Журнали дотримуються різних стандартів на бібліографічний опис, що залежить від виду дисципліни.

     

    1. Гуманітарні науки

    Цій категорії характерна велика кількість джерел. Тобто захаращувати текст небажано. На практиці частіше використовують такі стилі:

    • Chicago Style – історія, економіка, соціальні науки.
    • Harvard referencing – вступні посилання у форматі автор/дата, із зазначенням у круглих дужках автора та року видання, через кому. Ось так: (Борович, 2020).
    • MLA – гуманітарний профіль, міждисциплінарні дослідження. Це вступні посилання у форматі автора/короткої назви/номеру сторінки. Наприклад, (Miller, Modern Humanities, 246).
    • MHRA – мистецтво та гуманітарні напрямки. Оформляється повна виноска з посиланням на цитату та дублювання в бібліографії. Але для отримання повної інформації в цьому стилі досить виноски.

     

    1. Медицина, природничі, технічні науки
    • ACS Style – хімія та фізика. Посилання нумеруються в тесті та списку літератури, з повторенням номерів по всьому тексту, якщо необхідно.
    • AMS-стиль. Інструмент реалізації – BibTeX. Цитата оформляється шляхом вставки на початок тексту посилання на джерело у вигляді ініціалів автора та року. Наприклад, [РВ21].
    • Vancouver – медичні дослідження та науки.
    • IEEE стиль – спочатку створений інститутом електротехніки та електроніки. Порядковий номер цитат замикається у квадратні дужки.

     

    1. Соціальні науки

    У цій категорії переважає два стилі:

    • ASA стиль. Його ще називають винятковим стилем соціології. Соціологічні публікації рекомендується оформляти в такий спосіб.
    • APA Style – дуже схожий на гарвардський стиль та має дві варіації. Перше – прізвище автора та рік видання з’являються у тексті, у назві видання. Друга – автор/дата цитати, вказані у дужках. Джерела наприкінці статті, на які посилається автор, завжди розташовані в алфавітному порядку.

    Scopus рекомендує використовувати один із таких стилів оформлення цитат для своїх публікацій: АРА, Harvard Referencing, Chicago, Vancouver, CBE, MLA, NLM. Перші три – найпоширеніші.

    Як правильно оформляти цитати у науковій статті?

     

    Головний орієнтир оформлення наукової статті – вимоги конкретного журналу. Зазвичай інформація міститься у розділі For citation (для цитування). Цитування буде враховано і посилання «знаходить» свою публікацію у міжнародних наукометричних базах, лише якщо список літератури включає повний опис джерела та діапазон сторінок. При цьому у внутрішньотекстових посиланнях слід зазначити конкретну сторінку.

    Наприклад,

    Казубердін А. І., Шастун В. П., Войтенко І. Р. Девіантна поведінка та криміналізація вчинків підлітків: оцінка стану та перспектив//Основи злочину. – 2021. – Т. 1. – № 4. – С. 1-38. DOI: 12.23456/DM201535-21.

     

    У версії бібліографії на латиниці (Reference) опис цього джерела буде відрізнятися.

    Kazuberdin AI, Shastun VP, Voytenko IR. Deviant behavior and criminalization of adolescent behavior: Assessment of the state and prospects. The basics of crime. 2021; 1 (4): 1-38. (In Russ). DOI: 12.23456/DM201535-21.

     

    Оформлення цитати всередині тексту залежить від вибраного стилю. Наприклад,

    1. У ванкуверському стилі: [2] – цитується вся стаття; або [2 с. 23] ([2, p.23] – якщо англомовне джерело) – цитуються конкретні дані щодо конкретного фрагменту.
    2. У гарвардському стилі:
    • без нумерації списку літератури (Базилєв О. В. та ін., 2020) – цитується вся стаття;
    • (Базилєв А. В. та ін., 2020, с.11) – цитуються конкретні дані із конкретної сторінки. Англійською мовою (Bazylev AV e.a., 2020, p. 11).

     

    У списку літератури не має повторюватися одне й те джерело. Достатньо вказати формулювання: «Там само, с. 34-35 або Ibid, p. 34-35». Анонімні джерела та нормативні акти ніколи не будуть проіндексовані у базах цитування, тому їх краще цитувати у внутрішньотекстових посиланнях або в самому тексті.

    Якщо журнал не дає рекомендацій щодо оформлення цитувань, як приклад правильно дивитися вихідні дані публікацій, які розміщені у колонтитулах чи тілі статті. Це стосується назви журналу. Номери, томи, роки, сторінки.

    Нюансів безліч. Знати всі стилі неможливо, а без досвіду оформлення складно зорієнтуватися в правилах. Ви сумніваєтеся, чи зможете правильно оформити цитати у статті? Звертайтеся до компанії «SOER Publishing». Ми готуємо на замовлення наукові статті «під ключ», чітко дотримуючись вимог редакції, у тому числі оформляємо посилання, цитати, бібліографію в чиказькому, гарвардському, стилі АРА.

    Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

    Залиште відгук

    Ваш e-mail не буде опублікований