Рейтинг Scopus – найавторитетніша думка в наукових колах. Потрапити до ТОП навчальних закладів у такій оцінці досить складно. Ключову роль відіграє показник цитування та якісна публікаційна активність співробітників, аспірантів і навіть студентів. Тут принцип «місце прикрашає людину» має продовження – вчений також прикрашає університет. Хто вони – найкращі з найкращих альма-матер України за підсумками 2021 року?
Як Scopus складає рейтинг університетів?
Скопус рецензує понад 24000 наукових статей та регулярно моніторить показники цитованості матеріалів, які публікують науковці та представники науково-дослідної діяльності з усього світу. Україна – не виняток.
В основу ранжування взято індекс Хірша (h-index). Він показує дані щодо співвідношення кількості опублікованих наукових праць та кількості цитування цих праць іншими вченими.
Цитування – це показник якості наукової статті. Якщо матеріал не потрібний, значить він не приніс особливої користі, не викликав інтересу. Звичайно, для репутації ВНЗ важливо потрапити до рейтингів – це авторитет, статусність, попит на освітні послуги.
Оціночні дослідження Scopus проводять як на державному, так і на корпоративному рівні. Тобто на замовлення міністерства чи приватних структур. Результати таких досліджень є максимально об’єктивними, оскільки наукометричні дані Scopus мають прозору систему розрахунків, що використовуються у всьому світі.
Пошукова система Скопус успішно інтегрована з патентною базою і охоплює великий обсяг даних. Система моніторингу зрозуміла та доступна.
Загалом у рейтингу Scopus 190 ВНЗ, і найнижча позиція у Міжнародного європейського університету.
Які ВНЗ України входять до ТОП 10 найкращих за версією Scopus?
Перша десятка найкращих українських навчальних закладів за показником H-index виглядає так:
- Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Нічого несподіваного, це лідер уже багато років. Індекс Хірша становить 101. Публікаційна активність найбільша серед усіх ВНЗ – майже 21 000 публікацій у Скопусі, а відрив від другого місця – майже вдвічі. Статті від авторів цього університету процитували за рік понад 133 тисячі разів.
- Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна
Індекс Хірша дорівнює 76, статті процитовано 71 000 разів, а загальних публікацій – 11 000.
- Львівський національний університет ім. І. Франка
Публікаційна активність цього ВНЗ у Скопусі дорівнює майже 8 000 статей, а кількість цитувань – у 7 разів більша. Показник H-index дорівнює 67.
- Одеський національний університет імені І. І. Мечнікова
Індекс Хірша такий самий, як і у третього місця. Але кількість статей та цитувань – удвічі менша.
- Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського
H-index дорівнює 65. Всього опубліковано в Скопусі 9700 статей, процитований матеріал 37000 разів.
- Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича
Індекс Хірша дорівнює цифрі 64, опубліковано 4000 статей, які стали предметом цитування 20 220 разів.
- НУ «Львівська політехніка»
H-index становить 52. Публікаційна активність дорівнює 8900 статей. Кількість цитувань досягла позначки 34900.
- Сумський державний університет
Індекс Хірша 50, кількість статей 3350, а цитування – 23970.
- Львівський національний медичний університет ім. Д. Галицького
Індекс Хірша теж 50, але кількість статей та цитувань менша – 1300 та 11000 відповідно.
- Донецький національний медичний університет
H-index дорівнює 50. Загалом у Scopus розміщено 1420 статей, які були процитовані 9980 разів.
Що змінилося у рейтингу українських вишів за рік?
Якщо порівняти з аналогічним скопівським рейтингом за минулий рік, зі списку найкращих «випав Харківський політех. Але до переліку потрапив Львівський медуніверситет. Трійка лідерів не змінилася, тільки збільшила показники індексу Хірша: Університет ім. Т. Шевченка – на 8 пунктів, а ВНЗ ім. Каразіна та ім. Франка – по 3 пункти нагору.
Здав у показниках порівняно з 2020 роком Донецький медуніверситет – одразу на 3 пункти, і тепер він замикає десятку лідерів. Важливо відзначити, що всі навчальні заклади рейтингу з 2019 року підвищують показник індексу Хірша – динаміки «в мінус» немає.
2021 року рейтинг Scopus українських ВНЗ поповнився на 14 навчальних закладів.
Значимість наукових публікацій продовжує зростати. За рік опубліковано майже на 10 000 більше статей Scopus від українських університетів. Якщо вам потрібна наукова стаття, яка дійсно цитуватиметься, а не просто розміщена для галочки, звертайтеся до компанії «SOER Publishing». Наші автори, які мають науковий ступінь, підготують на замовлення Scopus публікації з гарантією якості.