Пільги для аспірантів очного та заочного відділення

Зміст

Система пільг для аспірантів в Україні залишає бажати кращого. Це питання вважається проблемним у певних колах – і не безпідставно. Справа в тому, що дорослі володарі дипломів магістра змушені поєднувати роботу та аспірантуру, щоб отримувати дохід. Це складно для тих, хто готує дисертацію. У статті розберемо наявні привілеї для аспірантів.

 

Пільги для аспірантів-очників

 

Стипендія студентів-аспірантів тримається на рівні мінімальної заробітної плати в країні. На сьогодні вона становить 6705 гривень. Є два «але». Претендувати на неї можуть лише студенти очної форми навчання та лише бюджетники. А їх в загальній кількості аспірантів – значно менший відсоток.

Аспіранти можуть поєднувати навчання та трудову діяльність. Але на денній формі навчання складно розраховувати більше ніж на півставки. Найчастіше – 0,25. Оптимально може підійти для поєднання нотаріальна практика, приватна адвокатура, аутсорсинг. У аспірантів розширені можливості для відпустки:

 • є 30 додаткових оплачуваних відпускних днів на рік;
 • надається по 10 днів на підготовку до іспитів як додаткова відпустка;
 • для доведення дисертації до захисту можна взяти до 3-х місяців відпустки.

Крім того Закон дозволяє щотижня брати один неробочий день. На перших трьох курсах він оплачується за ставкою 50%, на останньому – неоплачуваний. Якщо паралельно готується дисертація, аспірантам дуже зручно.

 

Весь арсенал літератури, посібників, підписок закладу вищої освіти, в якому числиться аспірант денної форми навчання, у його розпорядженні. У будь-який момент можна скористатися архівами та бібліотекою, у тому числі електронною, використовувати доступ ВНЗ до платних платформ та ресурсів. Іногородні аспіранти можуть дізнатися про наявність гуртожитку. Багато ВНЗ надають таку можливість. Щодо самого вступу все вирішує конкурсний бал. Але наявність публікацій в авторитетних міжнародних виданнях, що рецензуються WoS, Scopus, – це додатковий бонус. Як і патенти, призові місця на міжнародних олімпіадах та конкурсах.

Потрібна допомога у підготовці роботи?

  ПІБ
  Ваш телефон
  Ваш E-mail
  Поле, відмічене як * - обов'язкове для заповнення.

  У 2021 році обсяг державного замовлення на аспірантуру становив 3125 місць. Із них 2600 місць – денна форма, 525 місць – заочна.

  Пільги для аспірантів-заочників

   

  Головна проблема аспірантів, які навчаються без відриву від виробництва, – вирішення питання з відпустками. Трудовий кодекс та Закон України «Про відпустки» частково регламентують це питання. Аспірант-заочник може розраховувати на такі додаткові привілеї:

  • оплачувану відпустку тривалістю 30 днів на додаток до чергової щорічної відпустки;
  • відпустка на підготовку до іспитів з розрахунку 10 днів на одну позицію. Взяти його можна лише за раз, без розриву. Якщо графік іспитів не дозволяє, значить, оформляється лише якась частина;
  • безоплатна відпустка, необхідна на транспортування до місця навчання, якщо аспірант іногородній – у тому обсязі днів, що потрібно на дорогу в обидва кінці.

  Працівник може використовувати навчальну відпустку на свій розсуд, у тому числі як продовження щорічної відпустки. Оскільки законом не вказуються точні обставини, аспірант орієнтується на власну зайнятість, графік сесій, розклад іспитів, зайнятість наукового керівника.

   

  Не використані дні відпустки та неробочі дні анулюються на наступний рік. За них не передбачається виплата компенсації. Іногородні аспіранти мають право на гуртожиток від університету для проживання на час сесії. Однак така можливість встановлюється на розсуд навчального закладу. В якості привілею поширюється податкова соціальна пільга, якщо є підстави, та загальносоціальні пільги за наявності підтверджуючих медичних та інших правовстановлюючих документів.

  Лише 1 із 10 аспірантів доходить до етапу захисту дисертації. Ще 10% – це так звані «дропники», які не завершили навчання. Причина здебільшого пов’язана з матеріальним аспектом. Молоді вчені змушені працювати та готувати дисертації, оскільки підтримка з боку держави є незначною. Висновок – страждає наука.

  Коли передбачається податкова пільга аспірантам?

   

  У статті 169 ПК серед суб’єктів, які можуть одержати податкову соціальну пільгу, рахуються також аспіранти. При цьому її максимальний розмір залежить від таких параметрів:

  1. Прожитковий мінімум – 2379 гривень;
  2. Відсоток пільги – 150% прожиткового мінімуму;
  3. Максимальна сума заробітної плати, на яку нараховується пільга – 3330 гривень.

  А тепер по порядку, як це рахується. 50% прожиткового мінімуму – це 1187,50 гривень. Сума множиться на постійний коефіцієнт 1,4 та округляється до десятка. Разом 1781 гривня. На таку пільгу може розраховувати аспірант. Що стосується доходу в 3330 гривень, це можливо тільки при працевлаштуванні на чверть або півставки, а також коли аспірант з об’єктивних причин не відпрацював місяць до кінця, або працевлаштований з погодинною оплатою на неповний день. Такий сценарій цілком реальний з огляду на навантаження в аспірантурі.

  Що робити, якщо аспірант захистив дисертацію раніше, ніж закінчив аспірантуру? Він може завершити навчання, написавши заяву. Якщо аспірант отримував стипендію, йому потрібно компенсувати невиплачені суми за рік. Крім того, можна скористатися оплачуваною не відгуляною відпусткою.

  Система соціальних пільг для аспірантів

   

  Ця категорія – нечисленна, якщо розглядати аспірантів відокремлено. Конкретний ВНЗ може брати на себе оплату участі своїх аспірантів у міжнародних конференціях та форумах, інших заходах щодо обміну знаннями. Залежно від можливостей бюджету оплачується переїзд, проживання, відрядження.

  Такий підхід характерний тільки для ТОП ВНЗ, у яких менше проблем із фінансуванням. Щодо інших соціальних пільг, кожен аспірант може розраховувати на:

  • оплату листа з непрацездатності, якщо хвороба триває понад 30 днів і цьому є медичне підтвердження. Стипендія зберігається, термін навчання пролонгується;
  • виплату одноразової допомоги при народженні дитини та надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною;
  • оплату лікарняного листа, будучи у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами. Стипендіальні виплати зберігаються, термін навчання продовжується. Раніше такий формат називався академічною відпусткою.

   

  Бухгалтерія установи вищої освіти, в якій числиться аспірант, передає всі необхідні документи в управління соціального захисту для нарахування виплат. Також аспіранти, як і будь-які інші люди, мають право на субсидії та пільги у разі інвалідності, особливого статусу учасника бойових дій, члена багатодітної родини, матері-одиначки.

  Висновок один – дорогу здолає той, хто йде. На тлі концептуальної кризи вчених багатьох провідних країн світу українські аспіранти мають перспективи райдужного майбутнього. Компанія «SOER Publishing» допоможе пройти шлях аспіранта гідно і виконає на замовлення всі види досліджень, включаючи підготовку статті «під ключ».

  Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

  Залиште відгук

  Ваш e-mail не буде опублікований

  15 + fifteen =