Ретракція наукової статті

Зміст

 

Наукова стаття опублікована. Можна розслабитися? Ні. Розміщена інформація іноді відгукується з вагомих на те підстав. Цей процес називається ретракція. Такий підхід забезпечує якість матеріалу і служить однією з гарантій академічної доброчесності.

 

Поняття і значення ретракції

 

Ретракція є механізмом виправлення інформації, опублікованої в журналі, відкликання такої інформації та оповіщення аудиторії про такий крок. Це вимушений захід, що виправдується вагомими підставами. Сам термін запозичений з таких наукових сфер, як юриспруденція, біологія. Також він широко застосовується в друкарні.

 

Інформацію про ретракцію в різних журналах надає багато спеціалізованих сайтів, наприклад, сайт http://retractionwatch.com/. Така практика широко поширена в науковому співтоваристві всього світу і розцінюється одночасно як превентивна, і як каральний захід за порушення академічної доброчесності.

 

Потрібна допомога у підготовці роботи?

  ПІБ
  Ваш телефон
  Ваш E-mail
  Поле, відмічене як * - обов'язкове для заповнення.

  Причиною ретракції не завжди є умисні протиправні дії. Іноді це може бути сумлінний оман. Тобто рішення застосовується за фактом, і не залежить від наміру автора.

   

  Підстави і причини відкликання статті

   

  Підставою ретракції служать грубі порушення правових, публікаційних і етичних норм. Серед них:

   

  1. Не була пройдена процедура рецензування або рецензія є підробкою, замовленим матеріалом і порушує принцип об’єктивності;
  2. автор чи авторський колектив не давали згоди на перепублікацію матеріалу;
  3. є конфлікт інтересів, який був прихований і завуальований;
  4. авторський склад є некоректним. Наприклад, до переліку авторів включені особи, які не брали участі в написанні матеріалу, здійсненні дослідницьких робіт. Ще один приклад некоректності – ігнорування, не вказівка ​​частини авторів, які безпосередньо брали участь в підготовці статті та проведенні дослідження;
  5. в науковій роботі виявлені серйозні помилки, що є вагомою підставою сумніватися в науковій цінності матеріалу. Приклад – результати дослідження неправильно інтерпретовані;
  6. в науковому матеріалі виявлені фабрикації і фальсифікації. Найчастіше використовується такий недобросовісний метод, як підтасовка даних експериментальної категорії;
  7. стаття продубльована в декількох виданнях, що є прямим порушенням етичних і публікаційних норм;
  8. в публікації виявлені некоректні запозичення, і автор викритий в плагіаті.

   

  Причиною ретракції може стати той факт, що публікація підготовлена ​​в стилі salami slicing. Термін має на увазі публікаційну стратегію, засновану на так званій фрагментації даних. Суть в наступному: новий матеріал підрозділяється на елементарні частинки, по кожній з яких пишеться окрема маленька стаття.

   

  Ініціатори процедури

   

  «Запустити» механізм ретракції можуть такі суб’єкти:

  • редакція якого-небудь журналу, яка направляє аргументований запит до редакції, журнал, який опублікував, відкликає матеріал;
  • головний редактор, який звертається з аргументованим поданням, яке обґрунтовує причини відкликання наукової статті;
  • автори матеріалу, що склали мотиваційне звернення в письмовій формі на ім’я головного редактора видання;
  • учасники конфлікту інтересів та інші суб’єкти, які звертаються з доказами порушення професійної, правової та публіцистичної етики.

   

  Важливий аспект – аргументованість, обґрунтованість та надання доказів по кожній претензії. Перш ніж відкликати матеріал, факти підлягають ретельній перевірці.

   

  Алгоритм ретракції

   

  Приблизно схема відкликання наукової стати реалізується за таким механізмом:

  1. Суб’єкт, який ініціює, звертається з фактами в редакційну колегію.
  2. Створюється спеціальна комісія, яка всебічно вивчає випадок і ознайомлюється з доказовою базою.
  3. За результатами розгляду при вирішенні відкликання матеріалу складається протокол, в якому вказується причина і дата ретракції. Якщо виявлений плагіат, обов’язково прописуються посилання на першоджерело.
  4. Протокол з обґрунтованим рішенням надається до Ради з етики (інший спеціальний уповноважений орган).
  5. Відомості про відкликаних наукових статей передаються в бази наукових бази наукових матеріалів.

   

  Важливо! Після ретракції наукові статті не видаляються механічно з бази і архіву журналу з метою дотриматися норми коректності. Про цей факт проставляється спеціальна позначка.

   

  Для того, щоб ваш науковий матеріал не став предметом ретракції, звертайтеся в компанію «SOER publishing». Ми допоможемо, підкажемо, напишемо, опублікуємо, відкоригуємо, забезпечимо повний супровід і надаємо гарантії.

  Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

  Залиште відгук

  Ваш e-mail не буде опублікований

  three × one =