Scopus і Web of Science – порівняння баз даних

Зміст

Всесвітньо відомі світові наукометричні бази – Scopus і Web of Science. Кожен майданчик користується авторитетом, має відмінну репутацію, затребуваний і, що найголовніше, максимально інформативний і корисний. Як же грамотно зробити вибір? У чому відмінності і переважні особливості варіантів, та нарешті, коли і кому доречно віддавати перевагу? Розберемося в цій статті.

 

Важливе про Scopus

 

База Скопус функціонує з 2004 року. У глобальних масштабах це дуже маленький термін, за який вдалося досягти багато чого. Охоплення матеріалу величезне: тільки сукупне число рецензованих журналів уже наблизилося до позначки в 25 тисяч найменувань. Кількість записів щорічно збільшується на мільйони пунктів. І, що важливо, весь контент проходить жорсткий відбір і сміливо може вважатися якісним і корисним.

 

Незважаючи на універсальність, переважання певних тематичних груп все ж простежується. Приблизний розподіл у відсотках виглядає так:

 

 • 32-33% – соціогуманітарні спрямування;
 • 26% – медицина і фізичні науки;
 • інше – природні, технічні та інші дисципліни.

 

Потрібна допомога у підготовці роботи?

  Scopus відрізняється зручністю користування і грамотністю поділу матеріалу. Так, вся інформація розподілена на 27 розділів за темами, які в свою чергу складаються з декількох сотень підрозділів.

   

  Що ж ще тут можна знайти, крім наукових статей і журналів? Записи наукових конференцій – понад 9 мільйонів, дані про патенти, а також книжкові серії. Переважна особливість полягає в великій кількості журналів з відкритим доступом.

   

  Скопус рецензує близько 5 тисяч видань. У їх числі є і українські журнали. На сьогоднішній день їх близько 130. Переважно це напрямки точних наук і медицини. Але такий показник вже є досягненням і свідчить про розвиток науки в державі.

   

  Одна із сильних сторін БД Scopus – постійна оновлюваність. Матеріал тут не застоюється і постійно доповнюється новим цікавим контентом. Крім того, проводяться регулярні «чистки». Якщо журнал перестає відповідати високим вимогам якості, він виключається з бази.

   

  Головне про WoS

   

  Web of Science – старожил наукового світу і старший брат Scopus. База даних рецензує близько 34 тисяч наукових журналів, акцент переважно робиться на природні й точні дисципліни. Але не обмежується ними. Охоплення величезний: одних сайтів понад 4,5 тисячі.

   

  База даних надає вичерпні і достовірні відомості про джерела, авторів публікацій і самих публікаціях, рефератах, документах і багатьох інших позиціях.

   

  На майданчику застосовуються вдалі фільтри і критерії пошуку інформації, що дозволяє без проблем відстежити цитування та інші важливі параметри. Про переваги і сильні сторони WoS можна говорити довго. Але головні риси такі:

   

  • застосовується неупереджений, всебічний механізм оцінки впливовості журналу;
  • дотримується об’єктивність підходу і принцип рівності – немає привілеїв на користь більш авторитетних і статусних видань;
  • база даних охоплює безліч країн з різних континентів, включаючи науковий сегмент Латинської Америки, Кореї і Китаю, не обмежуючись тільки європейської зоною;
  • забезпечується повна індексація при видачі охоплення, без підміни на часткові фрагменти. Тобто надається доступ до всіх дослідних результатів, які є складовими частинами цілого огляду наукової діяльності автора або установи;
  • міститься вагомий обсяг матеріалів наукових конференцій – близько 7,5 млн., а сукупне охоплення контенту вважається безпрецедентним.

   

  Поряд з безліччю переваг у WoS є істотний недолік для не носіїв англійської мови – саме він переважає в базі. Тому в розрахунках індексу часто бувають неточності. Бібліографічні посилання на матеріали українською та російською мовами не враховуються.

   

  Два варіанти БД: який обрати?

   

  Scopus або Wos: який майданчик вибрати? Переважні особливості є в обох варіантах. Їх рівень приблизно однаковий – максимально високий. Вибір переважно ґрунтується на індивідуальних особливостях конкретного матеріалу. На що звернути увагу?

   

  1. Мовна база Скопус більш різноманітна, англійська мова не є єдиною домінуючою.
  2. Для кожної площадки характерні свої наукометричні показники. У Scopus переважає індекс Хірша, в той час як WoS ґрунтується на імпакт факторах. Однак це зовсім не означає, що одне виключає інше.
  3. Відмінністю є переважаючий профіль: у Веб оф Сайнс переважають точні та природничі науки, в той час як на другому майданчику домінує гуманітарний напрям.
  4. Бази даних розділяє глибина цитування. У Скопус вона дещо менше, ніж у другого наукометричного гіганта.
  5. Різниться обсяг матеріалу. Незважаючи на те, що WoS старше, за сукупним обсягом приблизно на 30% поступається Скопус.
  6. Доступність, зрозумілість, простота інтерфейсу. Scopus має більш зручну і зрозумілу навіть для новачків навігацію, а другий варіант вважається складним в загальноприйнятому розумінні.

   

  Що стосується розподілу наукових статей, він присутній на обох майданчиках. Кожному журналу присвоюється квартиль, і він часто визначає вибір варіанту і складність публікації.

   

  Слабка сторона Скопус – відносна «молодість» літератури. Переважно тут матеріал з 1996 року і більш. У WoS глибше і історично різноманітніше охоплення.

   

  Вибір повинен ґрунтуватися на двох базових критеріях. Перший – тема статті. Важлива повна відповідність суті матеріалу і концепції журналу. Друге – першорядні цілі, які виконує публікування і ставить автор.

   

  Визначитися з вибором допоможе компанія «SOER publishing». Ми надаємо послугу публікації наукової статті «під ключ», допомагаємо вибрати оптимальний майданчик для розміщення, адаптуємо наукову статтю під вимоги конкретного журналу. З нами надійно і вигідно!

  Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

  Залиште відгук

  Ваш e-mail не буде опублікований

  five × 3 =