У наукових колах широко використовується технологія DOI. Безліч опублікованих матеріалів і об’єктів наділяються унікальним ідентифікуючим посиланням. Так можна знайти будь-яку наукову статтю і не боятися, що вона буде видалена ким-небудь стороннім.
Що таке DOI?
Абревіатура в перекладі розшифровується як ідентифікатор цифрового об’єкта. Глобальна мережа Інтернет зосереджує велику кількість електронних документів, кожному з яких присвоюється власний електронний номер. Іншими словами, DOI є усіма нами відоме стандартне посиланням на конкретний документ. Тобто ми користуємося цією опцією дуже часто.
Складовими частинами посилання є:
- Префікс – елемент, що дозволяє ідентифікувати видавця.
- Суфікс – елемент, за допомогою якого відображається безпосередній номер, який присвоюється об’єкту.
Обидві ці складові частини можуть мати як цифрове, так і кириличне значення, а також комбінований формат.
Незалежно від кількості розміщених матеріалів конкретного видання, у кожного з них повинен бути свій унікальний суфікс.
Призначення DOI
Науковому співтовариству властива максимальна акуратність в питанні використання інформації. Це важливо з ракурсу її достовірності та дотримання норм авторського права. Непростимий “гріх” для вченого – плагіат.
Захищена система зберігання статичних об’єктів – це нагальна потреба, зумовлена великою кількістю літератури і суперечливістю даних. Призначення такого механізму виражається в неможливості несанкціоновано видалити або перенести інформацію.
Причини популярності формату DOI:
- Присвоєння ідентифікатора служить способом підвищити авторитетність і рейтинг автора або видання, оскільки за допомогою DOI відкривається можливість розміщення матеріалів в провідних світових виданнях і бібліографічних каталогах.
- Принцип універсальності. Розглянутий ідентифікатор визнаний усіма найбільшими видавцями планети як найзручніший і безпечний.
- Істотне підвищення значимості наукової статті, яка публікується на таких авторитетних майданчиках як Scopus, WoS, оскільки DOI також заноситься в базу.
- Максимально гарантоване збереження. Переважною особливістю є розміщення матеріалу з присвоєним ідентифікатором завжди на місці реєстрації, чого не можна сказати про сайти або електронні бібліотеки.
Правом видалення об’єктів з DOI наділений тільки видавець, тобто структура, яка їх розмістила. Це є гарантією збереження і безпеки.
В українських наукових реаліях DOI має особливе значення, враховуючи затверджений не так давно новий порядок, відповідно до якого формуються наукові видання спеціалізованого типу. Відповідно до нормативного акту № 32 від 2018 року відтепер кожному опублікованому матеріалу в обов’язковому порядку повинен бути привласнений DOI.
Для цього укладається угода зі світовим оператором або спеціалізованою ліцензованою компанією через її представництва в країнах. В зобов’язання входить:
- забезпечення безстрокового збереження об’єкта;
- спрощення доступу до інформації;
- надання супутніх послуг з присвоєння ідентифікатора.
Процедура відносно нова. Щоб не заплутатися в тяганині і надійно захистити свою наукову статтю, а також виконати вимоги законодавства, звертайтеся в компанію «SOER Publishing». З нами у вас не залишиться питань ні з написання, ні з публікації, ні щодо захисту наукової статті.