Що таке індекс Хірша (Гірша)?

Зміст

 

Ключовий показник наукових пошуків WoS і Scopus – індекс Хірша (Гірша). На сьогоднішній день у всьому світі це головний індикатор оцінки рівня активністю публікацій автора. Його значення особливо очевидно, якщо на кону стоїть зміна кадрового сектору, вирішення питання про присвоєння наукового ступеня, отримання грантів. Поняття заслуговує того, щоб вникнути в його суть і специфіку.

 

H- індекс: що це?

 

Дефініція одночасно складна і проста. Це показник. Головний показник серед безлічі інших, які використовуються для оцінки у всьому науковому світі. Механізм функціонування базується на підрахунку, скільки всього зроблено цитувань. Однак специфічною особливістю саме індексу Гірша є не просто підрахунок цитувань всіх авторських робіт, які опубліковані, а розрахунки з урахуванням питомої ваги. Тобто індикатор дозволяє виокремити із загальної маси ті роботи автора, які стали максимально затребуваними за останні кілька років.

индекс Хирша

На сьогоднішній день це показник, який демонструє продуктивність і результативність роботи окремих вчених, колективів або організацій в науковому сегменті. Він застосовується з 2005 року і названий на честь прізвища свого розробника – вченого Каліфорнійського університету, у якого американо-аргентинські коріння.

 

Потрібна допомога у підготовці роботи?

  ПІБ
  Ваш телефон
  Ваш E-mail
  Поле, відмічене як * - обов'язкове для заповнення.

  Як розраховується h-index?

   

  Цитування оцінюється з ракурсу аналітичного підходу, який застосовується до робіт конкретних учених в співвідношенні з сукупною кількістю робіт. Розглянемо приклад:

  Кількість статей

  Кількість посилань

  Розрахунок h-індексу (стаття – посилання)

  1

  81 – 12

  2

  10

  2 – 10

  312

  3 – 8

  4

  54 – 5
  54

  5 – 4

  62

  6 – 2

  Таким чином, індекс Хірша дорівнює значенню 4.

   

  Якщо описати суть таких розрахунків, вона полягає в наступному. H- індекс присвоюється вченому в тому випадку, якщо підтверджений факт цитування умовної кількості статей, наприклад h, по мінімум h раз з сукупного числа статей. При цьому важливо, що на решту статті доводиться загальна кількість цитувань, яке не перевищує h раз.

   

  Іншими словами, якщо у автора є одна стаття, і вона процитована сто раз, а в іншого учасника є сто статей, кожна з яких процитована лише одного разу, індекс Хірша і в першому, і в другому випадку буде ідентичний він дорівнює одиниці. Наведена система розрахунку є досить поширеною, але не єдиною.

   

  Підрахунок може здійснюватися за наступним алгоритмом. Змоделюємо ситуацію: у наукового співробітника надруковано 5 статей. На першу працю з цих п’яти припадає 5 цитувань, на другу – 4 цитування, далі динаміка йде на зниження. Таким чином, у вченого є мінімум дві статті, які згадуються 4 і більше разів.

   

  Третя стаття з цього ланцюжка процитована 3 рази. Отже, вже у трьох статей цього автора є показник згадок іншими авторами 3 і більше разів. Це більше половини статей, що дозволяє зробити висновок про числове значення h-індексу – 3. Тобто застосовується алгоритм вибудовування статей від більшого до меншого показника. У базах даних такий індикатор вираховується в автоматичному режимі.

  Для розрахунку рівня цитованості застосовується спеціальний калькулятор, форма якого доступна на багатьох сайтах

  Як застосовується індекс Хірша?

   

  Кожен автор, у якого є публікації в WoS і Scopus, може дізнатися свій особистий показник. Діапазон різниться в залежності від категорій вчених. Можна навести приблизні достатні цифри:

  • молоді дослідники та аспіранти – від 0 до 2;
  • доктора філософії – від 3 до 6;
  • доктора наук – від 7 до 10;
  • члени спеціалізованої вченої ради – від 10 до 15;
  • Голова Ради, всесвітньо відомий діяч науки – від 16 і вище.

  Автор може самостійно дізнатися свій індекс на спеціалізованих сайтах. Для цього не потрібна реєстрація. Прикладом такого майданчика є elibrary.ru. Через головну сторінку є вихід на підпункт «Авторський покажчик», в якому по прізвищу можна обчислити індекс через тих статей, які вже пройшли індексацію в бібліографічній базі даних.

   

  Індекс служить індикатором популярності робіт дослідника. Він максимально точний з ракурсу правильного порівняння загального числа опублікованих робіт і кількості згадок про них. При цьому важливо пам’ятати, що на показник індексу Хірша істотно впливає обрана область знань. До цитування застосовуються різні підходи.

   

  Так, статті в сфері медицини цитуються набагато частіше, ніж, наприклад, в сфері хімії. Така невідповідність обумовлює традицію визначати за вказаною індексу рівень теоретика або практика, його відповідність займаній посаді і необхідності оптимізації своєї діяльності.

   

  Яке значення h-індексу в Scopus?

  Індекс Хірша фактично єдиний індикатор, за допомогою якого проводиться аналіз результатів дослідження, оскільки на цьому майданчику не використовуються імпакт-фактори. Для доступу до матеріалів використовується тільки ліцензійна основа. База Скопус надає масу переваг, у тому числі обумовлених масштабністю предметного, територіального та цільового охоплення. Обчислення індексу на цьому майданчику здійснюється в автоматичному режимі. Основою служить прийняття і обробка документації, включаючи реферати, статті для періодики, конференційні матеріали.

   

  Індекс по конкретному автору обчислюється після того, як знайдені всі опубліковані вченим праці. Можна використовувати пошук «Author», якщо прізвище автора одне, і режим пошуку «Document», якщо матеріал співавторський і прізвищ кілька. Алгоритм наступний:

  • через ліцензійний доступ перейдіть на електронну офіційну адресу Scopus;
  • виберіть відповідне поле пошуку;
  • введіть прізвище за конкретним зразком;
  • задані пошуком параметри обумовлені точністю відповідності результатів;
  • виберіть предметні рубрики, які відповідають галузі автора;
  • запустіть пошук;
  • позначте галочкою потрібного автора в переліку результатів;
  • ознайомтеся з індексом після того, як перейдете в авторський профіль і натиснете на активне посилання.

   

  Для отримання максимально детальної інформації необхідно активізувати кнопку Show Documents і паралельно відзначити всі пункти, якщо цитування вище показника, ніж нуль. Цей показник розміщується праворуч від таблиці, в якій відображені цитовані значення. Додатково є функція зміни принципу сортування і збільшення кількості документів за допомогою відповідного пункту.

   

  Пошук може видавати безліч нерелевантних документів, і до цього аспекту потрібно проявити максимальну обережність

  Як не втратити і підвищити показник індексу Хірша?

   

  Серед численного контенту виділитися і зробити свій матеріал затребуваним досить складно. Разом з тим дорожити репутацією (в даному випадку h-індексом) потрібно від самого першого етапу. Як забезпечити і утримати високий рівень цитування? Стануть в нагоді декілька рекомендацій:

  1. Подавайте заявки тільки за перевіреними статтями, за якими у вас немає сумніву, і які мають значення для науки, в тому числі на світовому рівні.
  2. Розглядайте варіант співавторства з іменитими і популярними авторами, у яких є вага та ім’я в науковому співтоваристві.
  3. Віддавайте перевагу публікаціям в журналах таких авторитетних видань, як Scopus і WoS.
  4. Обмінюйтеся посиланнями зі співробітниками, колегами.
  5. Акцентуйте увагу на бібліографічному списку, дотримуйтесь правил його оформлення.
  6. Перевірте, чи правильно зазначені персональні дані при подачі заявки.
  7. Проводьте моніторинг індексації статей в різних базах.

  Це елементарні, але діючі правила, які дозволять підвищити і зберегти показник.

  Простежується прямий зв’язок між рівнем журналу і кількістю цитувань його матеріалу. Тобто якщо є можливість публікації в журналах з квартилем Q1 і Q2, цим шансом потрібно скористатися. Пам’ятайте, що у одного і того ж журналу можуть бути різні квартилі в залежності від категорії теми

  Будь-які питання, пов’язані з підвищенням показника цитованості і підтриманням високого індексу Гірша, а також його пошуком і вивченням, можна задати в компанії «SOER publishing». У нашого колективу величезний досвід написання і публікації наукових статей, ми співпрацюємо з багатьма виданнями і маємо досвід ведення ділових листувань.

   

  ученый

  Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

  Залиште відгук

  Ваш e-mail не буде опублікований

  five × 2 =