Що таке квартиль Scopus + алгоритм визначення

Зміст

 

Всі журнали, що рецензуються в WoS і Scopus, поділяються на чотири групи. Вони іменуються квартилями. Це головний інструмент ранжування. Для чого? Щоб легше орієнтуватися в декількох тисячах журналів, градуювати матеріал по категорії якості, створювати умови для стимулу і зростання.

 

Загальне розуміння квартилей важливо кожному ученому. В першу чергу це запорука правильного вибору майданчика для публікації. По-друге, такі знання допоможуть легше знаходити матеріал пошуку і дозволять заощадити час.

 

Легалізація квартилей

 

У лютому 2020 року було видано Наказ МОЗ № 509, який закріпив головні правила за кількістю публікація в журналах Скопус і Веб оф Сайнс різних квартилей, а також список розробок і досліджень. Цей нормативний акт став головною, але не єдиною зміною законодавства України.

 

Потрібна допомога у підготовці роботи?

  ПІБ
  Ваш телефон
  Ваш E-mail
  Поле, відмічене як * - обов'язкове для заповнення.

  Так, наприклад, в зв’язку з модернізацією, керівники як наукова категорія повинні мати 5 і більше статей, опублікованих за п’ять років. При цьому їх квартилі повинні бути Q1 і Q2. Так вирішується питання бюджетного фінансування результатів наукової діяльності.

   

  Українським вченим і здобувачам публікація в журналах з високим квартилем допомагає скоротити обсяг обов’язкових наукових статей. У деяких випадках розміщення в журналі Q1 дозволить зарахувати дві статті за одну.

   

  Так стає гранично ясним значення квартилей. Це показник, наскільки журнал авторитетний і рейтинговий в конкретному наукометричному сегменті. Наприклад, можна провести аналогію з рейтингом ВУЗІВ.

   

  Квартиль: значення поняття

   

  Переклад слова Quartile звучить досить просто – чверть. Як не складно здогадатися, всього їх 4. Літера Q супроводжується порядковими цифрами від 1 до 4. Авторитетність – по низхідній: Q1 – найбільш значимий, Q4 – найменш авторитетний.

   

  Для журналів це не постійний статус. Щорічно проводиться перерахунок результатів цитування, і в сукупності з іншими показниками приймається рішення про залишення або переміщенні журналу в іншу категорію.

   

  Один і той же журнал в різні роки може мати різний квартиль або зовсім бути виключений з переліку рецензованих. Не виключений варіант, що рецензований базою журнал одночасно має декілька квартилей в залежності від профілю.

   

  Журнали розподіляються автоматично на основі складних розрахунків цитування. Використовуються процентні співвідношення. У Q1 відсоток від 75 до 100, Q2 – 50-75%, Q3 – 25-50%, а у Q4 – від 0 до 25%.

   

  Порядок визначення квартилей

   

  Квартилі визнані максимально ефективною і зручною системою, за допомогою якої оцінюється рівень журналу і формується його характеристика. Для з встановлення застосовуються два показники:

   

  1. За допомогою коефіцієнту впливовості JCR оцінюється база WoS з урахуванням її неймовірно великого масштабу.
  2. За допомогою SJR оцінюється база Скопус, чиє охоплення вважається найбільшим в світі.

   

  Алгоритм дій зі Скопус

   

  Діяти потрібно через офіційний сайт Scopus. Пошук починається за допомогою розділу «Джерела». Використовується параметр ISSN, тобто цифровий унікальний номер. Цей спосіб пошуку вважається найнадійнішим. Шукана сторінка виведе ключові відомості про джерело.

  Квартиль журнала

  Особливу увагу варто приділити пункту з рейтингом CiteScore в верхньому правому куті. Тут відображаються всі критерії, що охоплюють журнал і його рейтинг. Орієнтиром служать цифри. Від 75 до 100 – перший квартиль і так далі, по градації квартилей.

  Процентиль

  Рейтинг, яким наділений журнал за результатами пошуку, не є показником категорії в наукометричній бази. Орієнтиром служать три позиції – імпакт фактор, індекс цитування та індекс Хірша.

   

  Якщо пошук не дав бажаного результату, не поспішайте з висновками. Можливо, журнал просто «занадто молодий» і не має достатньої ваги, а дані про рецензування ще не оновилися на сайті. Зворотний бік медалі – дані застарілі, і у журналу квартиль нижче, ніж в минулому році.

   

  Алгоритм дій з WoS

   

  На цій наукометричної базі журнали не завжди ранжуються за допомогою квартилей, що істотно відрізняє WoS від Скопус. Таким способом можна встановити тільки категорію журналів з окремими індексами SCIE і SSCI, а також ті, які розраховуються імпакт фактором.

   

  WoS не дозволяє здійснити швидкий пошук журналу і вимагає більш ґрунтовного підходу. Однак замість загальної сторінки пошук можна здійснювати на спеціальних платформах, таких як https://jcr.clarivate.com.

   

  Наступні кроки схожі з алгоритмом для Scopus. Головні критерії пошуку – ISSN або правильна назва. Щоб перейти на результат, потрібно натиснути кнопку page, для перегляду повної статистики – кнопку report.

   

  Такі маніпуляції відкриють повний звіт по шуканому журналу. Інформації достатньо багато, тому щоб знайти потрібну, потрібно скористатися кнопкою Rank (вона малопомітна на панелі, але дуже значима). Якщо її активувати, сформується таблиця, в якій буде вказано рейтинг, процентиль і квартилі журналу. Що стосується процентиля, він ідентичний Скопус, але в його основу береться імпакт фактор.

   

  Ще один важливий аспект – правильність введення даних! Особливо це стосується назв українських та російських журналів, переведених на англійську мову. Помилка навіть в одній букві спотворить підсумковий результат. Слідкуйте за правильністю введення.

   

  Градація журналів на квартилі та їх відсотки збігаються і для бази Scopus, і для бази WoS.

   

  Що стосується реалій українських журналів, в цьому питанні важливо звернути увагу на показник SCIE. На сьогоднішній день туди входить трохи більше півтора десятки журналів. Поки що це переважно медичний і технічний профіль, а їх квартиль має номер 4.

   

  Компанія «SOER publishing» (СОЕР паблішинг) пропонує послуги з написання і публікації наукових статей Web of Science і Scopus. Ми допоможемо вибрати відповідний журнал, встановимо його квартиль, перевіримо індексацію і повністю мінімізуємо ризики.

  Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

  Залиште відгук

  Ваш e-mail не буде опублікований

  4 + six =