Що таке Scopus?

Зміст

 

Видавничий дім Elsevier створив геніальний інструмент для світової наукової спільноти – наукометричну базу Scopus. Її охоплення вражає: 60 мільйонів записів, кількість яких щорічно зростає на 2-3 мільйони, понад 25 тисяч рецензованих журналів, патенти, книжкові серії, матеріали конференцій та інший науковий контент найвищого рівня.

 

Скопус – це бренд. За 17 років існування майданчик отримав безумовний авторитет. Незважаючи на величезну кількість матеріалу, його якість відповідає найвищим стандартам. Невичерпне джерело цитування береться в основу складання світових рейтингів такими гігантами світової думки, як Financial Times. Тут можна знайти всю значиму інформацію для вченого.

 

Scopus: статистика і цифри

 

База даних по динаміці розвитку і охопленням матеріалу обійшла не менш відомого, але вікового гіганта – WoS. Скопус розмістив на 30% більше матеріалу і, здається, не збирається зупинятися. Причому пропозиція повністю виправдана попитом з усього світу.

 

Дані статистики регулярно змінюються. Оновлення та регулярна актуалізація – відмінні риси майданчика. Цифри:

 

 • 25 тисяч – кількість рецензованих журналів;
 • 1792 рік – найбільш ранній охоплений хронологією матеріал;
 • 4 000 – джерела категорії Open Access;
 • 8 мільйонів – доповіді конференцій;
 • 600 позицій – книжкові серії;
 • 150 тисяч – книги;
 • 280 одиниць – Trade Publications;
 • 30 мільйонів – записи цитованих посилань.

 

Безаналогова база даних характеризується як універсальна і багатофункціональна. Крім змісту її переважною особливістю є клієнтоорієнтованість. Постійно поліпшується інтерфейс сайту, розширюється список можливостей і навігації, використовується кілька основних мов, крім провідної англійської мови.

 

Історія розвитку БД Скопус

 

Здається, що наукометрична база Скопус була завжди. Можна повірити, що проект стартував вже в цьому столітті, а саме в 2004 році. Звичайно ж, масштаби і авторитетність з’явилися пізніше. У 2009 році Elsevier шляхом залучення Експертної Ради потужно «вдарила» по змістовному наповненню.

 

Результат не змусив себе чекати. Ймовірно, у нагоді став величезний досвід і історія Elsevier. Коріння зародження видавничого дому йдуть в позаминуле століття, а саме в 1880 рік. Тепер це фактично один з трьох світових монополістів ринку, на частку якого припадає майже третина всіх матеріалів, що публікуються в Scopus.

 

Це відмінний приклад, як професіоналізм і досвід в поєднанні з умінням менеджменту відчувати потреби наукового соціуму, зародили глобальну платформу, яка стала авторитетною, атмосферною, змістовною і корисною. Скопус – можливості, якими варто скористатися.

 

Територія охоплення Scopus

 

Весь контент бази Скопус розділяється на 27 категорій, які в свою чергу мають більш детальну градацію – близько 350 розділів. Домінують гуманітарні напрямки і медицина – приблизно по 33% на кожен розділ. Природні і фізичні науки займають близько 17%. Решта – менше затребувані категорії.

 

Географічно масштаб не менш вражаючий:

 • 55% – Європа і Середній Схід;
 • 36% США й інші країни континенту Північної Америки;
 • 12% регіон узбережжя Тихого океану і Південна Америка.

 

Важливо відзначити суттєве збільшення питомої ваги Китаю, Японії, Індії. Кожна з цих країн вже наближається до позначки в 5-6%. І найближчим часом нас очікує така ж динаміка.

 

Таке різноманіття породжує мовний бар’єр. Саме тому основна мова на майданчику – англійська. Як мінімум, цією мовою публікуються ключові слова і анотація статті. Скопус характеризується зручною навігацією, в тому числі і тому, що допускає індексацію джерел на різних мовах.

 

Особливості функціонування БД Scopus

 

Механізм роботи Scopus можна наводити як приклад та еталон надійності й злагодженості.  Випадковим користувачам сюди немає доступу. Передбачена обов’язкова реєстрація на платній основі. Причому вартість не можна назвати дешевою, тому найчастіше вчені отримують доступ до ресурсу через навчальні заклади і спеціальні організації.

 

Особливістю функціонування є надійна система захисту даних. Використовується сучасна багаторівнева система архівації. Для зберігання матеріалу є надійні сервери. Тому із захистом авторських прав та дотриманням норм інтелектуальної власності проблем не виникає.

 

Користувачі бази Scopus можуть скористатися такими послугами:

 • отримати інформацію про автора, статтю, видавництво, установу за допомогою спеціальних параметрів пошуку;
 • проаналізувати цитованість і продуктивність конкретного автора або організації;
 • ознайомитися з розбивкою інформації по групах і оцінити результативність;
 • знайти і отримати офіційні дані, статистику;
 • підібрати джерела для дослідження і власних наукових праць;
 • скористатися автоматичним режимом для всебічного аналізу.

 

Кожному автору присвоєно індивідуальний цифровий номер ISSN, якщо в Скопус є 2 і більше публікацій. На основі цього номера формулюється обліковий запис. Цей інструмент вважається найзручнішим при пошуку і дозволяє прискорити процес отримання інформації. Це особливо актуально, враховуючи масштабність платформи.

 

Окремі журнали і установи також мають власні профілі. Це спрощує ідентифікацію і пошук підходящої платформи для публікації статей, інших матеріалів.

 

Що стосується обсягу доступу кожного користувача, його встановлює установа, яка оформила підписку, самостійно, в залежності від своєї внутрішньої політики.

 

Значення Scopus важко переоцінити в масштабах окремої країни і всього наукового світу в цілому. Україна також представлена ​​на цій платформі. Кількість рецензованих журналів перевищила 120 назв, і динаміка їх збільшення достатньо оптимістична.

Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

Залиште відгук

Ваш e-mail не буде опублікований

eighteen − 11 =