Як оформити статтю ВАК для публікації?

Зміст

В Україні 1132 наукові фахові видання категорії Б. Це ті самі всім відомі журнали ВАК, але вже адаптовані під нові реалії. Правила оформлення публікацій частково змінилися. Але незмінним залишилося два принципи – рукопис повинен чітко відповідати вимогам журналу, а при його подачі дотримано етичних норм.

 

Які вимоги до оформлення наукових статей журналів категорії Б?

 

Одна з головних вимог – структурованість. IMRaD означає наявність таких обов’язкових структурних елементів: Introduction/введення, Methods/методичні основи (або в теоретичних дослідженнях Theoretical Basis/теоретичні основи), Results/результати, Abstract/анотація, Discussion/обговорення.

 

Професійні наукові статті повинні відповідати критеріям Full Article:

 • оригінальна наукова стаття у форматі IMRaD;
 • обсяг – 8-10 сторінок (до 20 сторінок стандартного машинописного шрифту з полуторним інтервалом);
 • від 5 до 8 малюнків, елементів візуалізації;
 • від 25 до 40 посилань на джерела;
 • назва статті 10-12 слів (занадто короткі або довгі погано сприймаються);
 • анотація перекладається мовою тесту публікації + розширена англомовна версія;
 • бездоганний академічний переклад.

 

Великий сегмент у правилах оформлення відводиться цитуванню та бібліографії. Позиції редакцій фахових журналів за стилями оформлення відрізняються, але найпоширеніші варіанти – АРА style, Chikago style, Harvard style.

Потрібна допомога у підготовці роботи?

  ПІБ
  Ваш телефон
  Ваш E-mail
  Поле, відмічене як * - обов'язкове для заповнення.

  У професійних статтях категорії Б прийнято висловлювати подяку колегам та критикам, які брали участь у дослідженні. Такий розділ розміщується перед бібліографією і називається Acknowledgements. Однак, перш ніж вказати прізвища, потрібно узгодити це питання з кожним, хто висловлюється подякою.

  Чим ВАК (фахові) статті відрізняються від інших наукових публікацій?

   

  Принципова відмінність та бонус фахових статей від інших наукових публікацій – вони завжди пов’язані з дисертацією та потрібні претендентам на наукові ступені для обов’язкового мінімуму публікацій. Крім того, щонайменше 3 фахові статті в журналах категорії Б повинні бути у вчених, які претендують на звання доцента чи професора.

   

  Не всім же розміщувати статті у Scopus та WoS. Це, безумовно, топові майданчики, але не завжди доступні, особливо молодим вченим. ВАК/фахові статті відрізняються від скопусовських статей ще й вартістю розміщення у журналі.

   

  Фахові статті категорії Б характеризуються високою якістю та суворими правилами оформлення, які для багатьох інших наукових публікацій набагато нижчі. Так підвищується якість контенту, автор формує позитивну публікаційну активність, а не просто розміщує матеріал заради кількості.

   

  Публікації у фахових журналах мають більш високий індекс цитованості, позитивно впливають на рейтинг автора та установи, в якій він навчається чи працює. Фахові статті завжди проходять рецензування, на відміну інших наукових публікацій. До них пред’являються підвищені вимоги щодо унікальності та запозичень.

  Фахова стаття Б категорії в журналі, що рецензується міжнародною наукометричною базою, автоматично набуває статусу зарубіжної публікації.

  Як підготувати статтю до публікації у журналах категорії Б?

   

  Перед поданням рукопису до журналу переконайтеся, що дотримані всі формальності, повністю готова змістовна частина та її якість не викликає питань. Для цього скористайтесь простим чек-листом перевірки:

  1. Коректно сформовано коло авторів, які зробили свій внесок у дослідження, несуть відповідальність за висновки та результати.
  2. Не порушені чиїсь авторські права. Матеріал є унікальним, відсутні ознаки плагіату.
  3. Робота відповідає таким параметрам, як новизна, актуальність, оригінальність, завершеність.
  4. Вдало застосовано методологію, доцільні методи.
  5. Матеріал правильно структурований, ясно та логічно викладений, використана ґрунтовна аргументація.
  6. Якісний переклад тексту на мову журналу, академічний переклад зроблено грамотно, не спотворюючи сенсу (може знадобитися залучення редакторів, перекладачів).
  7. Висновки у науковій статті об’єктивні, достовірні, відтворювані. Матеріал має практичне та теоретичне значення.
  8. Метадані (назва, анотація, ключові слова) максимально інформативні та якісно підготовлені.

   

  Стиль наукової статті не повинен відрізнятися від загального формату та стилістики журналу. Здебільшого це проявляється у бібліографічних списках. Цей аспект потрібно звірити, хоча б просто перегорнувши минулі вдалі публікації для порівняння зі своєю статтею.

  Більшість редакторів фахових, особливо міжнародних видань – досвідчені автори у теперішньому чи минулому. Від них можна почути слушні поради та рекомендації – наприклад, у особистих блогах та соц. мережах.

  Які помилки у написанні фахових статей найпоширеніші?

   

  Найпоширеніші помилки фахових статей – плагіат та «промах» із вибором журналу. Перша проблема широко поширена і може бути або через недосвідченість, або в спробі знайти легкий шлях. Друга означає, що формат статті та журналу не збігаються. Причому окремо вони можуть бути відмінними.

   

  Не можна перевищувати норми цитування та самоцитування – до 25%, якщо обґрунтовано. Але краще менше. Це стосується унікальності – чим вище, тим краще. У середньому відсоток оригінальності має бути від 85% для гуманітарних напрямів.

   

  У числі ТОПових помилок – відсутність рецензій чи їх поверховість. Мало просто написати хорошу роботу, потрібно надати їй «антураж», грамотно презентувати та отримати зворотний зв’язок.

   

  Не справляєтеся самі? Делегуйте. Компанія «SOER Publishing» понад 10 років успішно готує наукові статті ВАК, а тепер уже фахові статті, які відповідають найвищим критеріям якості. Ми виконаємо за вас усю підготовчу роботу, допоможемо визначитися з темою, журналом, адаптуємо статтю під вимоги конкретного видання та виконаємо весь спектр дій, пов’язаних із написанням фахової статті «під ключ».

  Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

  Залиште відгук

  Ваш e-mail не буде опублікований

  thirteen + sixteen =