Як відкликати статтю без порушення наукової етики

Зміст

 

Публікаційна практика знає приклади, коли наукові статті відгукуються самими авторами. Безумовно, на це є вагомі причини, інакше, навіщо ж робити такий крок? Як би там не було, для відкликання потрібно дотримуватися певних правил і послідовності, щоб не порушити наукову етику.

 

З яких причин відкликаються статті?

 

Причини відкликання можуть носити суб’єктивний або об’єктивний характер. Іноді вони здаються досить дивними. І в цьому аспекті варто акцентувати увагу не на питанні «чому», а на питанні «як».

 

Що ж стосується причин, їх першоджерела можуть бути найрізноманітнішими. Так, самі автори можуть відкликати свою роботу, якщо:

 1. Стала відома інформація, що ця ж наукова стаття опублікована в іншому виданні, а автор не був про це заздалегідь повідомлений.
 2. Зазначена інформація ідентифікуючого характеру вказана невірно. Наприклад, є помилки у прізвищі, помилково озвучена посада, неправдиво написано місце роботи тощо.
 3. Автором виявлено, що його дослідження містить помилки, і висновки не відповідають дійсності.
 4. Виявлено раніше не встановлений ​​збіг результатів дослідження з напрацюваннями інших авторів і вчених.
 5. Відсутня згода автора на співавторство і публікацію в такому форматі.

 

Потрібна допомога у підготовці роботи?

  ПІБ
  Ваш телефон
  Ваш E-mail
  Поле, відмічене як * - обов'язкове для заповнення.

  Не виключаються й особистісні причини, наприклад, небажання «переходити дорогу» іншому вченому або зміна переконань. Однак, як правило, це досить низький відсоток, і він вуалюється більш вагомими підставами.

   

  Що стосується зворотного боку медалі, статті можуть відгукуватися і редакцією. Найчастіше це відбувається з таких причин:

  • Встановлено факт порушення академічної доброчесності та наукової етики. Це підстава не просто відкликати матеріал з публікації, а й надалі не розглядати заявки конкретного автора.
  • Відомості про автора / авторів наукової статті вказані невірно або не знайшли підтвердження, якщо такі неточності виключають або ускладнюють коректну індексацію в різних наукометричних базах. Наприклад, такою помилкою є неправильність прізвища або наукового ступеня.
  • Виявлено прихований конфлікт інтересів, який спотворює інтерпретацію і використання відомостей. Причинами такого конфлікту відносин можуть бути міжособистісні непорозуміння, фінансова сторона, конкуренція.
  • У науковій статті виявлений плагіат.
  • Публікації дублюються. Цей аспект легко виявляється при використанні будь-яких якісних алгоритмів перевірки Антиплагіат.
  • Є вагомі і переконливі докази про недостовірність опублікованих даних. При цьому не має значення, чи є такий наслідок навмисною позицією автора або добросовісною помилкою. Факт залишається фактом.

   

  На сьогоднішній день існує спеціальна база відкликаних наукових матеріалів, яку негласно називають кладовищем відкликаних статей. Насправді це дуже корисне джерело з більш ніж 18 тисячами позицій. Його сайт https://retractionwatch.com/retraction-watch-database-user-guide/

   

  Як відкликати статтю, не порушуючи наукову етику?

   

  Статті можуть відгукуватися як на етапі розгляду заявки, тобто до публікації, так і вже після того, як матеріал розміщений на сторінках журналу. У першому випадку механізм зі зрозумілих причин значно простіше.

   

  Отже, для грамотного оформлення такого рішення, автору потрібно:

  1. Скласти офіційний запит, в якому аргументовано обґрунтувати причину такого рішення.
  2. Направити документ до редакції.

   

  Це ділове листування, а не дружнє прохання або вимога. Тому дотримання офіційного стилю обов’язково. Аргументи повинні підтверджуватися доказами.

   

  Подальші дії залежать від редакції. Питання предметно розглядається, і якщо редакція журналу вважатиме доводи переконливими, приймається позитивне рішення по суті звернення:

  • в найкоротші терміни складається акт, що закріплює затвердження рішення про відкликання статті;
  • на документі проставляється підпис головного редактора;
  • копія акту невідкладно надсилається автору;
  • якщо на момент відкликання матеріал вже був опублікований, редакцією в найкоротші терміни публікується інформація про відкликання наукової статті. Це повідомлення розміщується на офіційному сайті журналу і в найближчому випуску.

   

  При позитивній відповіді на запит автора ретрагування тексту повністю покладається на редакцію.

   

  Зустрічаються випадки, коли редакції ігнорують звернення за відгуками або не поспішають його розглядати. У цій ситуації автор може звернутися до Ради з етики

   

  Коли стаття вважається повністю відхиленою?

   

  Головним сигналом про абсолютне відхилення статті є підтвердження, отримане автором від журналу. Багато хто помилково вважає, що таким моментом є направлення запиту. Це не так.

   

  Якщо способом подачі статті була електронна система, відхилення має місце, якщо навпроти цієї статті активний напис «rejected». Це єдиний напис, що підтверджує такий статус.

   

  Інформація про алгоритм і механізм відкликання міститься на офіційних сайтах практично всіх авторитетних журналів, і з нею легко ознайомитися. Також, перед направленням відкликання буде не зайвим звернутися до співробітника, відповідального за звернення, і отримати відповіді на питання, що цікавлять.

   

  Вкрай не рекомендується відкликати статті на етапі рецензування, оскільки ці фахівці найчастіше виконують свою роботу на безоплатних засадах, тому за фактом просто даремно витрачають свій час. А вам до них ще, можливо, доведеться звертатися за аналогічною послугою

   

  Компанія «SOER publishing» готова надати кваліфіковану допомогу не тільки з написання наукових статей, а й з будь-яких аспектів, пов’язаних з їх публікацією. Якщо виникла така необхідність, ми в найкоротші терміни оформимо запит на відкликання та проведемо потрібну процедуру. Гарантуємо якість і збереження вашої бездоганної репутації.

  Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

  Залиште відгук

  Ваш e-mail не буде опублікований

  fourteen − 10 =