Scopus рецензує понад 24 тисяч журналів, контент кожного з яких відповідає високим стандартам якості. Вибір величезний: 27 тематик із 300 підрозділами. Як ці журнали потрапляють в базу? Шляхом жорсткого відбору. Мабуть, в цьому і полягає запорука якості та авторитетності майданчиків.
Критерії відповідності журналу
Сукупна кількість записів у Скопус перевищило 60 мільйонів позицій. Щорічно це значення збільшується на 2-3 мільйони. Рецензується вже понад 5 тисяч видань, а кількість журналів неухильно зростає. Незважаючи на масштабність і охоплення, всі журнали об’єднує спільна характеристика – відповідність ряду ключових умов. А саме:
- Обов’язкова наявність англомовної анотації статті, виконаної на високому рівні, яка відповідає нормам академічного перекладу.
- Неухильне дотримання професійної та видавничої етики, забезпечення академічної доброчесності, вказівка на ці аспекти на офіційному сайті журналу.
- Використання романського алфавіту для публікацій пристатейних списків літератури.
- Наявність офіційно присвоєного E-ISSN і / або ISSN.
- Обов’язкове рецензування всіх публікованих наукових статей.
- Політика функціонування в рамках регулярного публікаційного графіка.
- Жорстка правова позиція щодо безапеляційного дотримання авторських прав і заборони плагіату.
- Орієнтація на принцип рівності, доступності, зручності використання.
- Прозорість цінової політики.
Це основні, але не вичерпні критерії. Вони служать орієнтиром і базовою основою відбору. Безумовно, щодо журналів певних профілів встановлюються спеціальні правила і умови.
Критерії відбору журналів в Скопус особливо актуальні в умовах посилення тенденції розвитку журналів-хижаків. Їх відмітною особливістю є лояльність і м’якість вимог, оскільки прагнення зводиться тільки до наживи і максимально високого заробітку. «Простота» і «швидкість» повинні насторожувати
Де шукати критерії?
Завжди і всюди потрібно орієнтуватися на офіційні джерела. Scopus – величезна наукометрична база, у якій, звичайно ж, є свій офіційний сайт. З 2018 року доступний російськомовний інтерфейс, що максимально зручно.
Крім того, основним і раніше залишається видавництво Elsevier. Саме йому належить левова частка участі й успіху в розвитку цього майданчика. Актуальну інформацію завжди можна знайти на сайті. Content coverage guide – це спеціальний розділ Elsevier, на якому доступна така інформація.
Як подається заявка на включення?
Головною і неодмінною умовою є дотримання критеріїв відбору. В цілому процедуру включення журналу і підготовки до цього кроку можна розділити на кілька етапів. Розглянемо кожен з них.
Ознайомлення з інструкцією
Авторитетні мультидисциплінарні наукові майданчики насправді всіляко сприяють журналам і зацікавлені в їх повноцінному розвитку. Scopus і WoS розробляють і активно доносять до аудиторії довідкову інформацію, рекомендації, поради, керівництва, які служать орієнтиром для видавців і редакторів.
Фактично буквально за годину можна отримати достатню інформацію, яка дозволить вдумливо і повноцінно ознайомитися з процесом. Крім цього аспекту і Скопус, і Веб оф Сайнс активно впроваджують механізм підтримки, якому присвячують цілий розділ. Він називається Support Centers.
Підмогою служать методичні посібники, які є орієнтиром і формують загальні вимоги, що пред’являються до журналів.
Актуальні для Скопус критерії цілком доречно поширюються на WoS і навпаки
Ознайомлення з політикою інших
Перш ніж подавати заявку на включення власного журналу в базу, важливо ознайомитися з успішним досвідом інших журналів, які вже пройшли цей шлях. Норми і специфіка оформлення статей притаманні для окремих галузей. На цьому етапі працює правило, що чим більше журналів буде вивчено, тим краще.
Як потрібно «підглянуть»?
- Увійти на офіційний сайт, наприклад, Scopus Sources або Master Journal List.
- Провести відбір журналів по предметним областям, відповідним конкретному виданню.
- Прочитати правила оформлення статей.
- Ознайомитися зі складом редколегії.
- Проаналізувати архів з новітніми статтями формату PDF.
В цьому аспекті важлива репрезентативність, тому важливо здійснити вибірку, виходячи з рейтингів і географічної приналежності. Особливо слід акцентувати увагу на східноєвропейських колегах, які індексуються відносно недавно.
Заглядаючи, як там у інших, необхідно оцінити періодичність журналу, публікаційну активність, індекс Хірша, квартиль. Має значення те, як зверстані номери, як виглядають і що містять реферати статей, скільки матеріалу в номері, які бібліографічні позиції, як застосовується стилістика оформлення посилань.
Має значення географія складу авторів, специфіка тем статей, відповідність стандартам і нормативам.
Ознайомлення зі своїм журналом
Власний журнал повинен бути проаналізований за такими критеріями, як наукоємність, можливість внесення певного внеску в наукову область або сферу, яка вже розкрита іншими базами і журналами.
Важливий об’єктивний погляд. Не можна ігнорувати наявність реальних квот, що не озвучуються офіційно, проте вони повинні враховуватися. Так вибирається дозволена і перспективна ніша для власного журналу. Однієї оригінальності недостатньо, важлива корисність і значимість для наукового товариства.
Шансів у вітчизняних журналів гуманітарного профілю на те, щоб проіндексуватися в Скопус дуже мало, так само як і природничо-науковим, і технічним матеріалам у WoS
Оптимізація свого майданчика
Головний критерій і вектор, рівняючись на який потрібно адаптувати журнал, – це наукоємність. Часто аналіз вимог породжує необхідність посилити критерії відбору статей. Запозичення забороняються.
Важливо:
- як часто і регулярно виходить номер;
- які стандарти за кількістю статей;
- чи є англійська мова основною;
- наскільки інтернаціоналізований склад авторів і редакційного колективу.
Отже, журнал, який претендує на включення в певну базу, повинен підходити під її критерії по кожному пункту. Для цього його важливо «привести в порядок».
Оптимізація свого сайту
Офіційний сайт журналу – його обличчя і головний навігатор для користувачів. Він також повинен бути максимально приведений в порядок. Саме сайт служить основним інформаційним джерелом для авторів, міжнародних експертів, рецензентів. У пріоритеті англомовна, максимально повна версія сайту.
Важливо залучення професійних і висококваліфікованих фахівців, які спеціалізуються на контенті і грамотності, сеошників, веб дизайнерів, інших фахівців за змістом і оформленням, які спростять інтерфейс, привернуть акцентами, вдосконалять інформаційний зміст.
Тільки після цих етапів можна «наважитися» і подати заявку в цікаву для вас базу
Поширені причини відмови
Важливо відзначити, що відмова на потрапляння журналу в Скопус або WoS може послідувати як на етапі подачі заявки, так і вже після проведення експертизи. У числі найпоширеніших причин:
- надмірно юний вік – 2 роки і менше (це безпосередньо свідчить про відсутність достатнього досвіду);
- ігнорування будь-яких базових критеріїв;
- цілі та завдання журналу є занадто вузькими, локальними, регіональними, що виключає їх шанс принести користь світовій науковій спільноті;
- англомовна версія анотації занадто низькопробна;
- список літератури оцінений як низькоякісний;
- показники цитування членів редакційної ради та журналу в цілому досить низькі;
- анотації не розкривають суті статей;
- сайт в цілому оцінений як низькоякісний;
- виявлені очевидні порушення авторського права;
- ігноруються вимоги щодо плагіату;
- порушений принцип академічної доброчесності.
Компанія «SOER publishing» надає повний спектр послуг з підготовки і включенню журналу в імениті наукометричні бази. Ми допоможемо уникнути помилок і максимально спростити процес.