Значення академічної доброчесності в науці

Зміст

Плагіат, шахрайство та корупція у науковому середовищі досягли безпрецедентних масштабів у всьому світі. Це ставить під загрозу якість освіти і перспективу розвитку науки, та професіоналізм випускників. Саме час ще раз згадати про академічну доброчесність, позначити її важливість та принципи.

 

Що таке академічна доброчесність?

 

Академічна доброчесність – це всі існуючі в науковому середовищі законні правила та морально-етичні принципи, які мають дотримуватися під час навчання, викладання та здійснення науково-дослідної діяльності? Сукупність цих правил і принципів – зразок того, як має бути в ідеалі.

 

Ігнорування, заперечення та порушення цих норм охоплюється поняттям «правовий нігілізм». Найпоширеніші порушення академічної доброчесності:

 • Плагіат. Це проблема №1 у науковій спільноті. Хто як не викладачі ВНЗ стикаються з багаторазово переписаним рерайтом одного і того ж колись вдалого диплома. У масштабах серйозніших досліджень плагіат приносить ще й матеріальні збитки автору.
 • Хабарництво та корупція. Ці два покарання сучасності не оминули наукову сферу. Навіть найрейтинговіші ВНЗ стають учасниками корупційних скандалів.

 • Шахрайство та обман. Результати досліджень часто фальсифікуються та «підганяються» під потрібні цифри. Надання явно неправдивої інформації стало просто звичайною практикою.

 

Потрібна допомога у підготовці роботи?

  Чи варто говорити про наслідки? Передбачено адміністративну, дисциплінарну, кримінальну відповідальність. Мінімум, що може бути при виявленні порушень академічної доброчесності – студент чи аспірант провалить захист, вченому відмовить у публікації, а може навіть позбавлять звання.

   

  Світова практика знає серйозніші випадки. Так, всесвітньо відомий учений, який спеціалізується на клонуванні, Хванг Ву Сук був засуджений до двох років позбавлення волі за плагіат.

  В Україні теж були гучні розгляди, наприклад колишній в.о. Міністра освіти у 2020 році став учасником скандалу через унікальність своєї докторської дисертації.

  Які основні принципи академічної доброчесності?

   

  Академічна доброчесність передбачає тісний взаємозв’язок норм правничий та моралі. Принципи – відповідні. Головні з них:

  1. Законність. Авторські та інтелектуальні права під захистом закону. Тобто просто взяти чужий опублікований матеріал, не посилаючись на нього – вже порушення. Видавати інші джерела за власні – теж.
  2. Добропорядність. Не всі норми моралі охоплюються законом. Якщо спритний досвідчений вчений почув ідею, побачив незапатентовану розробку або прочитав напрацювання свого колеги, і швидше використав її у своїх наукових працях – згідно із законом, притягнути до відповідальності фактично неможливо. Це питання совісті.
  3. Повага. Шанобливі стосунки, неприпустимість знецінення праці інших – базова основа будь-яких відносин. Застосовуючи цей принцип, легше вибудовувати партнерство та співпрацю, обмінюватися досвідом, не виходячи за межі доброчесності.
  4. Справедливість. Не секрет, що несанкціоновані запозичення трапляються часто. Питання стоїть у невідворотності покарання для будь-якого порушника, чи то молодий студент, чи досвідчений професор зі світовим ім’ям.

   

  Серед принципів можна назвати сміливість (наприклад, заявити про порушення або не боятися реалізувати власні ідеї), чесність (грати за правилами моралі, а не пристосовуватися під формат «так всі роблять»).

  По всьому світу активно просуваються гасла «наука заради науки та практики, а не лише заради зиску».

  Як контролюють академічну доброчесність?

   

  Перший та головний інструмент контролю – перевірка наукових праць за системами Антиплагіат. Їх безліч. В арсеналі редакційної колегії журналів, складу кваліфікаційних комісій, викладачі ВНЗ мають кілька надійних варіантів з потужними алгоритмами. Наприклад, роботи студентів «проганяють» по Антиплагіат.ВНЗ.

   

  Чим серйозніша наукова праця, тим складніша структура перевірок. Так, оцінюючи дисертації, ВАК, кваліфікаційна комісія чи інші компетентні органи оцінюють дисертації з урахуванням правил academic integrity, зокрема шляхом перевірки «чистоти» перекладу документа.

  Стаття 42 Закону України «Про освіту» залишає за вищими навчальними закладами право визначати формат перевірки та міру покарань за порушення.

  Так, багато ВНЗ затвердили Кодекс честі (Кодекс етики, Кодекс академічної доброчесності). Це орієнтир. На рівні Міністерства освіти та конкретних навчальних закладів затверджуються накази та розпорядження такого змісту:

  • про порядок перевірки атестаційних робіт на плагіат;
  • положення про протидію академічному плагіату;
  • положення про атестаційну роботу претендентів і т.д.

  Якщо порушення охоплює склад злочину (наприклад, крадіжка розробки, у тому числі шляхом використання комп’ютерно-технічних засобів), розгляд переходить у площину кримінального розслідування.

   

  Перевірку дотримання академічної доброчесності пройдено, якщо контроль покаже, що дотримані норми авторського права, надані результати діяльності – достовірні. А також встановлено, що робота оригінальна, є посилання на всі джерела, що використовуються, і автор орієнтується у своєму дослідженні.

   

  Усі наукові роботи, підготовлені авторами компанії «SOER Publishing», повністю відповідають принципам академічної доброчесності, пройшли перевірки на унікальність та є ексклюзивними, авторськими, унікальними матеріалами. Тому, замовляючи наукову статтю чи дисертацію у нас, ви отримуєте гарантію якості, правильного оформлення, і не турбуватиметеся про плагіат – це виключено. Ми впевнені, тому завжди надаємо гарантії безкоштовних доробок.

  Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

  Залиште відгук

  Ваш e-mail не буде опублікований

  4 + 15 =