Правила написання статті ВАК

Зміст

Науковим періодичним виданням України з 2018 року надано статус фахових журналів категорії А, Б, В. Статті, опубліковані у журналах категорії Б – альтернатива всім відомим статтям ВАК. Це ще не публікації у топових виданнях WoS, Scopus, але досить авторитетна група. Вимоги до змісту та оформлення – відповідні. Про них і поговоримо.

 

Якою має бути стаття для фахового журналу категорії Б?

 

Фахові статті створюються, щоб їх опублікували, потім прочитали та процитували. Тільки такий науковий матеріал можна назвати цінним. А ще для того, щоб претендентів допустили до захисту дисертацій. Перша та головна умова для будь-якої статті – дотримання вимог редакції.

 

ВАК статті для фахових журналів мають бути «сильними», тобто такими, що:

 • доступні, зрозумілі, корисні;
 • викликають інтерес;
 • логічно вибудовані та представлені;
 • їх науковий зміст легко можна оцінити рецензентами та редакторами;
 • відповідають критеріям фахового журналу;
 • унікальні.

Щоб фахова стаття виконала свою основну функцію, тобто стала джерелом цитованості, в першу чергу необхідно вибрати відповідний журнал (зі статусом наукового видання та присвоєним ISSN), а також виконати його редакційні вимоги. Підвищити цитованість допомагають спільні проекти із зарубіжними авторами та спільна публікація.

 

Потрібна допомога у підготовці роботи?

  Які основні вимоги щодо якості статті?

   

  Головна вимога до якості наукової статті – відсутність плагіату. Відсоток цитування та самоцитування не повинен перевищувати 10%. При цьому важливі правила оформлення цитат, запозичень, бібліографії – у гарвардському чи стилі Чикаго (Harvard style, Chicago style).

   

  Сьогодні особливий акцент робиться на якості публікацій. На зміну розмитим формулюванням прийшли чіткі критерії якості:

  1. Автор суворо дотримується завдань журналу та редакційних рамок.
  2. Наукова стаття має реальне теоретичне та практичне значення, а не є черговою болтологією.
  3. Матеріал структурований, ясно та логічно викладений.
  4. Автор дотримується наукової методології, робить об’єктивні та достовірні висновки.
  5. Стаття – оригінальна, містить щось нове у результатах, методах чи предметній галузі.
  6. У матеріалі використано ґрунтовну, логічно вивірену аргументацію, точні фактичні дані.
  7. Стаття має гарну назву, тобто чітку, зрозумілу, лаконічну. Грамотно виділені ключові слова, добре написана анотація та реферат.
  8. Всі посилання доречні, немає згадки про джерела, які не відображені в бібліографії.
  9. Автор дотримується глобального, міжнародного підходу.

  Хороша стаття завжди підготовлена ​​«з прицілом» на щось більше – майбутню дисертацію чи публікацію в авторитетному міжнародному виданні.

  Станом на січень 2022 року в Реєстрі наукових видань України зареєстровано 1318 фахових журналів категорії Б та 120 фахових журналів категорії А. З них 149 індексовано Scopus, WoS.

  Яка у фахової статті структурна схема?

   

  У будь-якій професійній статті Б категорії має бути 4 основні блоки:

  1. Вступний блок. Тут автор вказує УДК, тему статті, свої вихідні дані, назву організації, науковий ступінь. Мова – державна та англійська.
  2. Анотація обсягом від 50 до 250 слів та ключові слова у кількості від 3 до 8. Цей блок теж має бути англійською мовою.
  3. Основний блок або так зване тіло статті. Тут автор формулює проблему, аналізує актуальні публікації та дослідження, позначає цілі та завдання, викладає основний матеріал, робить висновки та складає рекомендації/підсумовує результати.
  4. Бібліографія або блок із переліком використаної літератури, яку проаналізував автор і на яку спирався у своїй статті.

   

  Наукова публікація може містити зображення, ілюстрації, але вони оформляються окремим файлом у дозволеному форматі. Детальні критерії та вимоги надає редакція конкретного журналу. Ще раз наголосимо – вони можуть кардинально відрізнятися один від одного у різних виданнях.

   

  Як зробити, щоб статтю не відхилили?

   

  Універсального секрету успішної статті немає і статистика каже, що відсоток відмови за першою заявкою для публікації – до 70%. Ось деякі лайфхаки, які допоможуть уникнути такої долі доробок:

  • Чітко звіряйте тематику своєї статті та профіль вибраного журналу. Вони мають співпадати як пазли. Редактор завжди орієнтується на пункт, як стаття відповідає оголошеній меті журналу.
  • Використовуйте іноземні джерела. Відмінно, якщо їхній відсоток досягає 50% від загальної кількості, або хоча б 30%. По-перше, це знак глибини дослідження; по-друге, спосіб підвищити унікальність.
  • Не заграйтеся в самоцитування. Посилання на свої роботи можна і потрібно додавати, якщо це продовження минулої публікації. При цьому важливою є помірність – до 5% від загального тексту.
  • Беззастережно виконуйте вимоги журналу щодо оформлення, навіть якщо вони вам здаються в чомусь абсурдними та не доречними. Волюнтаризм та надмірна самостійність у складанні бібліографії, форматуванні, структурному наповненні ні до чого.
  • Уникайте плагіату у будь-якому його прояві, у тому числі перефразування без посилань, поверхневий рерайт, видачу чужих ідей за свої, неякісний переклад. Академічна доброчесність грає велику роль.

  Ерудиція, інтелект, “заточеність” автора на науку оцінюються за списком літератури. Саме тому хороших рецензентів та редакторів приваблює розділ Reference.

  Кількість джерел має бути достатньою, на думку редакції фахового журналу – це приблизно 20-30 позицій, а оглядах – набагато більше.

  Якщо вам потрібна гідна ВАК стаття чи стаття для публікації у фахових виданнях категорії А та Б – автори компанії «SOER Publishing» підготують на замовлення наукову роботу на будь-яку, навіть найскладнішу тему. Ми допомагаємо з оформленням, вибором журналу, адаптацією до вимог редакції та гарантуємо супровід до факту розміщення статті на сторінках видання.

  Замовте публікацію наукової статті прямо зараз

  Залиште відгук

  Ваш e-mail не буде опублікований

  one × one =